Uporaba IKT

Informacijsko-komunikacijska tehnologija mojo generacijo spremlja že od otroških let. Že v osnovni šoli smo se učili delati z osnovnimi računalniškimi programi, v srednji šoli in na fakulteti pa smo svoje znanje le še nadgradili. Vso pridobljeno znanje nam pomaga na vsakem koraku življenja. Sama sem seminarske naloge pisala v računalniškem programu Word, kasneje pa sem imela na isto temo še predstavitev seminarske naloge, s pomočjo Power Pointa ali Prezija. Informacije za izdelavo seminarske naloge sem poleg knjig našla še na spletu, velikokrat na Wikipadiji. Google Drive in Dropbox sta dobra računalniška programa za shranjevanje datotek, ki jih imaš v skupni rabi s svojimi sošolci. Za uradnejše komuniciranje z npr. profesorji uporabljam e-pošto. IKT pa uporabljam tudi v prostem času. Ko grem z avtom na izlet, si na telefonu odprem aplikacijo Google Maps, ki mi izriše pravilno pot. Poleg tega nekaj prostega časa porabim še za uporabljanje ostalih aplikacij na telefonu, na primer Facebook, Snapchat, Intagram in druge. S prijateljicami, s katerimi se nismo videle že dolgo časa, se pokličemo preko Skypa in se lahko poleg pogovora tudi vidimo.

Kot bodoča učiteljica bom definitivno uporabljala IKT, a se bom poleg tega zavedala tako prednosti kot slabosti le-tega. Učencem bom lahko na bolj konkreten način preko video ali slikovnega materiala predstavila kakšno abstraktnejšo temo, katere brez ponazoril ne bi mogli usvojiti tako dobro. Prav tako bom video in slikovni material uporabljala za izvedbo roditeljskih sestankov. Za vpisovanje učenčevih ocen ter za pregled prisotnosti, bom uporabljala program E-asistent. Razne sezname z učenčevimi podatki, bom oblikovala v Excellu, in si s tem zagotovila večji pregled nad tem. Toda pretirana uporaba IKT-ja ni zdrava ne za učitelje in ne za učence. Ker se učenci učijo s posnemanjem učiteljev, jim moramo dajati zgled o varni in količinsko primerni uporabi IKT-ja, da ne postanejo zasvojeni s tehnologijo. Povedati jim moramo, da je prosti čas boljše preživljati v naravi, kot pa igrati igrice na telefonu. Toda navsezadnje se tehnološki svet izjemno hitro razvija ter spreminja in poskrbeti moramo, da gremo skupaj z njegovim razvojem naprej, da ne nazadujemo, drugače bomo hitro v velikem zaostanku s tehnološkim neznanjem.