UPORABA IKT

1. Z informacijsko komunikacijsko tehnologijo se srečujem že od osnovne šole in ker me obdaja v vsakodnevnem življenju,  se mi zdi pomembno, da znanje nadgrajujem in ga poglabljam.  Že v osnovni šoli, ko sem hodila na krožke, kot sta računalništvo in novinarstvo, sem se spoznala z Wordom, s pomočjo katerega sem urejala različna besedila, na primer seminarske naloge, vezne tekste govornih nastopov, obnove besedil itd.  Pri novinarskem krožku sem se naučila uporabljati Excel, v katerega sem vpisovala različne statistične podatke in kasneje oblikovala tabele. Šele v srednji šoli sem začela uporabljati PowerPoint pri raznih predstavitvah in govornih nastopih. Pri iskanju informacij za govorne nastope, seminarske naloge in druge stvari sem poleg knjig uporabljala različne spletne povezave, med drugimi Wikipedijo. Za hitrejšo in lažjo komunikacijo uporabljam e-pošto, Facebook, Instagram, Snapchat  in Skype. Zadnje štiri uporabljam za komunikacijo s prijatelji, družino in za sprostitev v prostem času. Odkar študiram v Ljubljani mi zelo prav pride aplikacija Google map, ki mi pomaga najti želene destinacije, saj Ljubljane ne poznam še tako dobro.  V času študija redno uporabljam Dropbox, Google drive in OneDrive za shranjevanje večjih datotek in sourejanje besedil. Različne videoposnetke ali filme  predvajam s pomočjo spletne povezave Youtube in programa VLC media player.
  2. Današnji otroci so vedno bolj obdani s tehnologijo in o njej že marsikaj vedo, zato je pomembno, da se kot bodoča učiteljica še posebej poglobim v uporabo informacijsko komunikacijske tehnologije, da jo bom znala uporabljati na različne načine. Če bom zaposlena na šoli, ki uporablja  e- asistenta ali tako imenovano spletno redovalnico v katero se beležijo ocene, prisotnost, opravičeni in neopravičeni izostanki in druga pomembna obvestila, jo bom uporabljala, ker učiteljem nudi bolj enostaven in pregleden način zapisovanja in beleženja informacij.  Poleg e-asistenta bom za komunikacijo s starši uporabljala še e-pošto. Za beleženje rezultatov testov in računanja povprečij bom uporabljala program Excel. Teste in druge pisne naloge ali navodila bom sestavljala s pomočjo Worda. IKT mi kot bodoči učiteljici ponuja uporabo slik, zvoka, videoposnetkov, animacij, povezavo s svetovnim spletom ipd. Zato bom v svojih urah uporabljala PowerPoint, splet, YouTube, da bo učna snov učencem podana na zanimiv in privlačen način. Menim, da je poznavanje informacijsko komunikacijske tehnologije  pomembno, saj se moramo kot učitelji zavedat,i kako vpliva na učence, kaj učenci odnesejo s tovrstnim delom pri pouku in v kolikšni meri jo je dobro uporabljati.