Uporaba IKT

Informacijsko-komunikacijska tehnologija nas dandanes spremlja na čisto vsakem koraku, čeprav se tega včasih niti ne zavedamo. Spomnim se, da v našem otroštvu tehnologija še ni bila tako razvita. Vsi smo želeli dobiti svoj telefon, ki pa so bili bistveno drugačni od današnjih “pametnih” telefonov. Telefoni so bili včasih le za klicanje in pisanje sporočil, danes pa je telefon postal majhen računalnik. Doma smo včasih imeli, za razliko od danes, le en računalnik, zato smo se kregali, kdo je na vrsti. V osnovni šoli sem predvsem veliko uporabljala programe Word in Powerpoint za oblikovanje seminarskih nalog in predstavitev. V srednji šoli sem se pri informatiki naučila veliko novega o Wordu, ker smo čez celo leto izdelovali seminarsko nalogo in se pri tem učili različnih funkcij v tem programu. Za iskanje raznoraznih podatkov največkrat uporabim Google in Wikipedijo in tam poiščem, kar me zanima oziroma potrebujem npr. za pisanje seminarske naloge, za iskanje raznoraznih idej pa uporabljam tudi Pinterest. Dnevno uporabljam aplikacije Facebook in Messenger za komuniciranje s prijatelji, še kako prav pa pride tudi Gmail za komuniciranje s profesorji pa tudi drugimi osebami. Na telefonu imam tudi aplikacijo za napoved avtobusov in spletno banko, kar mi velikokrat olajša delo. Dropbox in Google Drive sta uporabni aplikaciji za shranjevanje in skupno rabo različnih datotek. IKT nas spremlja tudi npr. v trgovino, kjer uporabljajo elektronske blagajne, pa v knjižnici, kjer nam zadnja leta omogočajo tudi iskanje in rezervacijo gradiv preko spleta. Spremlja nas v avtomobilu, v GPS napravah, pa v kinodvoranah in še bi lahko naštevali. Tehnologija se je tako zelo razvila in razširila, da jo danes uporabljajo praktično vsi ljudje.

Kot učiteljica se bom trudila, da bom uporabljala IKT in bila na tem področju tudi zadosti izobražena, saj gredo otroci z napredkom naprej in se hitro naučijo novih stvari v povezavi z IKT. Učne priprave in načrte ter preverjanja znanja  bom pisala s pomočjo Worda. Predvsem pomembno bo komuniciranje s starši preko e-pošte in telefonov. Vedno več šol uporablja tudi e-redovalnico. Svoje ure bom pametno popestrila z raznoraznimi videii, slikami in drugimi dodatki. Pomembno pa se mi zdi tudi, da otroke naučimo pametne uporabe IKT-ja.