Uporaba IKT

Z informacijsko-komunikacijsko tehnologijo sem se srečala že zelo zgodaj, ko sem kot otrok navdušeno gledala najrazličnejše risanke na televiziji. Veliko časa pa sem preživela tudi za računalnikom. Starši so mi v nekem četrtem razredu osnovne šole dovolili, da računalnik uporabljam za igranje igric pol ure na dan. Z leti se je seveda večal tudi čas, vendar, ko danes razmišljam za nazaj, sem svojim staršem prav hvaležna, da mi niso dovolili sedeti za računalnikom po cele dneve. Ob koncu prve triade sem dobila svoj prvi mobilni telefon, ki mi je služil predvsem za klice in pisanje sporočil. Lahko rečem, da je bil uporaben le za tiste bolj nujne primere, kot je na primer, poklicati mamo in jo prositi, če si lahko na igrišču s prijatelji še pol ure dlje. Moj prvi mobilni telefon ni imel funkcije fotoaparata, zato je bilo moje navdušenje nad novim, takim, ki je imel funkcijo uporabe interneta in tudi fotoaparata, neizmerno. S pametnim telefonom pa sem se prvič srečala bolj proti koncu osnovne šole in ga seveda imam tudi sedaj. Služi mi za opravljanje najrazličnejših storitev. Svoj prvi prenosni računalnik sem dobila v osmem razredu osnovne šole. Uporabljala sem ga za gledanje filmov in filmskih serij, za poslušanje glasbe in seveda tudi za pisanje številnih seminarskih in raziskovalnih nalog, predstavitev ter grafov in podobno, ali pa le, da sem preverila kakšno informacijo. Takrat sem se tudi prvič srečala iz programi Windows Word, Powerpoint in Excel. Pravzaprav prenosni računalnik še vedno uporabljam v iste namene, le da ga sedaj večkrat uporabljam prav zaradi šole in njenih dolžnosti. Imela sem obdobje, ko sem se raje kot z igranjem igric, ukvarjala iz programi kot sta PhotoFiltre in PicMonkey. Všeč mi je bilo urejanje najrazličnejših fotografij, saj sem lahko stvari naredila po svoje. Tako, da so bile všeč meni. Sprva sem se iz svojimi prijatelji pogovarjala po G-mailu in MSN-ju, sedaj pa se po večini pogovarjamo kar preko Messenger-ja na Facebook-u. Na srednji šoli smo se iz učitelji sporazumevali preko elektronske pošte. Odkar sem prišla na fakulteto vedno bolj opažam, kako zelo pomembna je dejansko za nas informacijsko-komunikacijska tehnologija. Obdaja nas celo življenje. Vesela sem, da mi uporaba tovrstne tehnologije ni tuja, saj bi sicer imela na fakulteti velike težave. Večina komunikacije na fakulteti poteka prav tako. S profesorji se največkrat dogovarjam preko elektronskih sporočil, s sošolci pa preko Facebook-a. Veseli me, da lahko uporabljam Dropbox in pa Google Drive, ki služita predvsem za deljenje najrazličnejših datotek.

Zavedam se, da se časi spreminjajo in da se z njimi spreminja tudi informacijsko-komunikacijska tehnologija. Kot bodoča učiteljica se zavedam pomembnosti le-te, zato se bom trudila, da jo tudi učencem približam na najrazličnejše načine. Prav tako bom k uporabi spodbujala tudi starše. Za sporazumevanje z njimi bom uporabljala elektronsko pošto in eAsistent-a. Trudila se bom tehnologijo uporabljati čim bolj varno in pa na zabaven način in da jo kot tako predstavim tudi učencem.