Primerjava orodij za predstavitve

V času šolanja, in v našem primeru tudi poučevanja, se velikokrat srečamo z nalogo “predstavitev”. Najprej seveda raziščemo temo, ki jo bomo predstavljali, nato pa nas čaka oblikovanje predstavitev. Prvo vprašanje je, kje bomo le-to naredili. Predstavila bom tri orodja, ki jih največkrat uporabljamo: Power Point, Google Slides in Prezi.

POWER POINT je del paketa Microsoft Office, ki ga moramo plačati (najpogosteje že ob nakupu računalnika). Cene se gibljejo od 75 do 150 evrov, odvisno od tega, kakšen paket izberemo. Ker ga imamo torej že ob prvi uporabi računalnika naloženega na računalniku, ga najpogosteje uporabljamo.  Priročno je tudi, da za uporabo programa ne potrebujemo internetne povezave. Uporabimo lahko veliko funkcij, od animacij, prehodov med drsnicami, 3D učinkih, obstaja tudi ogromno že pripravljenih predlog, ki jih lahko uporabimo in do neke mere tudi oblikujemo po svoji volji.  Shranjujemo ročno, na vsakih nekaj minut ali pred zapiranjem programa. Če želimo, da več oseb ureja isti dokument, ga moramo nekako poslati do njih (preko e-pošte, USB ključa, …), oziroma morajo uporabiti naš računalnik.

GOOGLE SLIDES je brezplačna nekoliko poenostavljena različica Power Pointa. Dostopen je vsem, ki se prijavijo z gmail računom.  Funkcije so podobne tistim od Power Pointa, le da jih je manj in so bolj osnovne. Prav tako lahko uporabimo kar nekaj že pripravljenih predlog, vendar je spreminjanje le-teh bolj omejeno. Slides so uporabni, ker lahko hkrati isti dokument ureja več ljudi hkrati, kar je posebej priročno za skupne predstavitve. Shranjevanje je samodejno po vsaki spremembi, ogledamo si lahko tudi prejšnje različice. Za uporabo potrebujemo internetno povezavo, kar pa pomeni težavo za vse, ki imajo slabšo povezavo, saj pride do težav s shranjevanjem in uporabo funkcij. Lahko pa že takoj na začetku omogočimo dostop brez internetne povezave.

PREZI  je nekoliko manj poznana možnost predstavitve. Osnovni paket je brezplačen, vendar lahko uporabljamo res samo osnove. Če želimo več funkcij, moramo plačati nekje od  slabih 5 do 55 evrov mesečno (odvisno od paketa, ki ga izberemo).  Prezi je dostopen na spletu, in nam ni potrebno prenesti programa, vendar to tudi pomeni, da za urejanje potrebujemo internetno povezavo. Tudi sama uporaba je na začetku nekoliko težja, vendar se osnovne funkcije hitro osvoji. V primerjavi z ostalima dvema orodjema je ta na videz bolj kreativen, tudi zaradi približevanja in oddaljevanja strani (nima tipičnih drsnic, ki so značilne za večino ostalih orodij), vendar  lahko naša predstavitev ravno zaradi tega postane prepolna vseh učinkov menjavanja strani. Imamo pa na voljo več pripravljenih predlog, ki jih lahko spreminjam do neke meje. Isto predstavitev lahko hkrati ureja več oseb, končna verzija pa je vidna vsem uporabnikom spleta (razen če imamo zakupljeno možnost zasebnega shranjevanja).

Glavne razlike in podobnosti sem zapisala v preglednico:

POWER POINT GOOGLE SLIDES  PREZI
plačljiv zastonj zastonj/plačljiv
enostavna uporaba enostavna uporaba bolj komplicirana uporaba
brez internetne povezave internetna povezava internetna povezava
ureja samo eden ureja več ljudi hkrati ureja več ljudi hkrati
ročno shranjevanje samodejno shranjevanje samodejno shranjevanje
veliko funkcij osnovne funkcije osnovne funkcije + “zoom in/out”

Od vsakega posameznika je odvisno, katero od zgoraj naštetih orodji bo uporabil. Če ima malo časa za urejanje enostavnejše predstavitve, je bolje, da uporabi Google Slides ali Power Point, če pa ima več časa in želi bolj atraktivno predstavitev, je Prezi boljša izbira. Sama najpogosteje uporabljam Power Point, saj sem se z njim srečala že v osnovni šoli in je uporaba dokaj enostavna. Pri uporabi Prezija še vedno naletim na kakšne težave in ga zato tudi redkeje uporabljam.