Primerjava različnih orodij za izdelavo multimedijskih predstavitev

Živimo v svetu, kjer so mutimedijske predstavitve zagotovo postale nepogrešljiv del naših življenj. Uporabljajo se tako v šoli, kot tudi v službene namene, za vodenje raznih sestankov itd. Učiteljem predstavljajo oporo pri predavanju nove snovi, saj jim ključne točke oz. besede na prosojnicah pomagajo, da ne izgubijo rdeče niti, učencem pa omogočajo, da lažje sledijo učni uri, prepoznajo bistvene podatke, ki so tako ali drugače izpostavljeni in si obenem delajo zapiske. Lahko trdimo da so nam res olajšale življenja. Kot vsaka stvar, pa tudi mutimedijske predstavitve skrivajo določene pasti, ki lahko hitro izničijo njihov pozitivni vpliv in prvoten namen, zato moramo biti pri njihovi uporabi pazljivi in se držati določenih smernic in pravil.

Danes je uporabnikom na voljo več različnih programov v katerih lahko poustvarijo predstavitve. Najbolj znani so zagotovo: Microsoft PowerPoint (tudi sama sem se v šoli največkrat srečala z njim in sem še danes njegova zvesta uporabnica), Prezi (nekajkrat sem že spremljala predstavitev v Prezi-ju, a ga sama nisem uporabljala še nikoli), ter Google Slides , za katerega sem že slišala, a ga še nikoli nisem uporabljala, niti nisem spremljala nobene predstavitve pripravljene v tem programu.

S primerjavo pozitivnih in negativnih lastnosti vseh treh programov bom poskušala ugotoviti, kateri je v splošnem najboljši in katerega bom morda uporabila že v naslednji predstavitvi.

1. Microsoft PowerPoint (najbolj znan po tipični linearni obliki predstavitev; diapozitivi si sledijo v vnaprej določenem vrstnem redu predstavitve).

PREDNOSTI

•  Enostaven za uporabo (z njim se nas večina sreča že v šoli).
  •  Veliko različnih možnosti popestritve (različne barve, ozadja, oblike diapozitivov, velikosti pisav, animacije, prehodi med prosojnicami…)
  •  Enostavno vstavljanje tabel in grafov.
  •  Vstavljanje hiperpovezav (z enim klikom na diapozitiv lahko dostopamo do vnaprej pripravljene spletne strani, videa…)
  •  Vstavljanje glasbe, zvočnega posnetka (uporabno tudi v teh časih, ko lahko profesor na vsak diapozitiv vstavi zvočni posnetek z razlago).
  •  Tiskanje izročkov (prosojnice lahko enostavno vnaprej natisnemo v obliki izročkov, kar nam olajša sledenje učni uri, predavanjem…)
  •  Dostopen vsem (pogosto že naložen na računalnik kot del paketa Microsoft Office).
  • Dostopen tudi brez internetne povezave.
  •  Končna predstavitev ni dostopna vsem na spletu ampak le tebi in ljudem, ki jim omogočiš dostop do predstavitve.

SLABOSTI

• Linearna oblika predstavitve lahko ob nepravilni uporabi in upoštevanju zakonitosti postane dolgočasna.
  • Pretirana uporaba animacij, barv, različnih velikosti pisave itd. lahko doseže nasproten učinek in gledalca zmede oz. predstavitvi težko sledi.
  • Omejena velikost predstavitve (onemogočeno pošiljanje po mailu)-Rešitev Google Drive, SlideShare?
  • Težje dostopen Mac-ovim uporabnikom, ki si morajo Microsoftove programe naknadno naložiti.
  • Potrebna uporaba USB ključa ali maila za prenos predstavitve in deljenje na drugem računalniku.
  • Onemogočeno skupno urejanje predstavitve (npr. pri skupinskih projektih)

2. Prezi (pravo nasprotje PPT-ju; znan predvsem po svoji nelinearni, drevesni obliki predstavitev in tako imenovanem zoom-efektu)

PREDNOSTI

• Zoom efekt-(velika popestritev predstavitve, primerno predvsem za teme, ki omogočajo shematski prikaz celotne teme)
  • Gledalca zlahka pritegne, mu omogoča tudi celostno sliko predstavitve-tudi zelo primerno za delo z otroki.
  • Zlahka se vračamo iz ene prosojnice na drugo.
  • Hitro in enostavno vstavljanje slik, video in avdio posnetkov.
  • Omogoča skupno urejanje predstavitve (skupni projekti).
  • Prenos  predstavitve brez USB ključa-dostopna je na spletu.
  • Dostopno vsem z internetno povezavo.

SLABOSTI

• Omejene možnosti oblikovanja (vnaprej določene oblike, ki jih posameznik ne more spremeniti)
  • Lahko deluje zmedeno, preveč razvejano, gledalec ne more zbrano slediti.
  • Večini ljudi nepoznan program, potrebno osvojiti njegove funkcije.
  •  Plačljiv (le osnovna oblika je brezplačna).
  • Vprašanje zasebnosti in varovanja podatkov  (ker je dostopno vsem na spletu).
  • Če nimaš dobre internetne povezave ga težje uporabljaš.

3. Google Slides (na prvi pogled zelo podoben PPT- ju)

• Popolnoma brezplačen.
  • Enostaven za uporabo (podoben ppt-ju), vnaprej pripravljene nekatere prosojnice.
  • Dostopen vsem preko spleta.
  • Samodejno shranjevanje v Google Drive .
  • Vidna zgodovina urejanja in prejšnje različice predstavitve.
  • Omogoča skupno urejanje predstavitve.
  • Enostavno vstavljanje video posnetkov in slik v katerikoli obliki.
  • Kompatibilnost s PPT-jem-predstavitev lahko iz Google Slides vstaviš v PPT in obratno).

SLABOSTI

• Uporabno le z Googlovim računom.
  • Omejene možnosti urejanja (skopa paleta različnih barv, animacij, prosojnic…).
  • Pogoj za dobro delovanje-dobra internetna povezava (z nastavitvami lahko to popravimo in deluje tudi brez internetne povezave).
  • Ne omogoča vstavljanja avdio posnetkov.
  • Pri prenosu v/iz PPT-ja nastanejo določene spremembe v primerjavi s prvotno različico.

Kot lahko vidimo, nam različni programi ponujajo različne možnosti. Po mojem mnenju je pri izbiri orodja za predstavitev ključno poznati ciljno publiko, namen, ter vsebino, ki jo želimo predstaviti. Ob upoštevanju teh treh kriterijev lahko izberemo orodje, ki nam bo v dani situaciji omogočalo pripraviti kar najboljšo predstavitev.

Licenca Creative Commons

To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 Mednarodna.