Multimedijska predstavitev

SPLETNI BONTON

Mogoče je v času koronavirusa res najprimernejši čas, da se čim več starih in mladih poduči o obnašanju na spletu, ko je to edino socialno okolje, v katerem se lahko srečujemo. Še toliko bolj pomembno je zavedanje, da spletni bonton ali primerno obnašanje na spletu, ni samoumevno, ampak se ga moramo naučiti. Glede na količino preživetega časa na socialnih omrežjih, spletnih klepetalnicah, forumih in spletnih učilnicah bi ga morali nekaj posvetiti tudi osnovnim pravilom uporabe le-teh. V nadaljevanju bom pripela svojo predstavitev o spletnem bontonu, s katero sem želela ponuditi vsem (predvsem mlajšim, ki šele vstopajo v spletno okolje) možnost podučiti se o tej temi. O tej temi sem se pozanimala na raznih spletnih straneh, ki so lahko v pomoč marsikomu (Safe.si, Varni na internetu,), nato pa sem sestavila multimedijsko predstavitev (klik na sliko), ki vsebuje definicijo spletnega bontona, nekaj osnovnih pravil spletnega bontona, nasvetov za lepše spletne odnose in interaktivno ponovitev. Menim, da je ta predstavitev primerna za otroke v osnovni šoli, če ne v celoti (saj je posnetek v angleščini, nekateri izrazi za mlajše otroke niso relevantni), pa je to vsaj zelo dobra začetna točka pogovora doma ali v šoli.

VIRI, UPORABLJENI PROGRAMI:

REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE

V projektu sem se naučila v programu Prezi v predstavitev vdelati video posnetek in nekaj novih oblikovnih možnosti v tem programu. Če bi imela več časa, bi se nekoliko bolj poglobila v ‘pravila’ oblikovanja predstavitev in vključevanju animacij v predstavitev. Največ sem se posvetila vsebinskemu delu, torej branju člankov in nato pisanje vsebine predstavitve, saj se mi je zdelo, da je to še vseeno najpomembnejša stvar pri tem projektu. V predstavitev sem vdelala lastne tri različne predstavne oblike informacij in smiselno sem predstavila vsebino, tako da se mi zdi, da sem izpolnila kriterije ocenjevanja. Predvsem tekom študija bom zagotovo znanje o izdelavi multimedijskih predstavitev potrebovala. Sploh mi bo prišlo prav poznavanje različnih možnosti za izdelavo predstavitev, samo znanje o spletnem bontonu pa mi bo prišlo prav celo življenje. Najljubše pri projektu mi je bila izdelava grafične podobe same predstavitve, najmanj pa pisanje refleksije. V definiciji projekta ne bi spremenila ničesar.

Avtorica: Polona Capuder

Mentor: mag. Alenka Žerovnik