Infografika

Moja tema za infografiko je spletni bonton. Plakat sem naredila v programu Canva, namenjen pa je učiteljem in učencem razredne stopnje.

Izmed vseh podanih možnosti sem se odločila, da bom ustvarila plakat.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V programu sem si med plakati pod zavihkom Predloge izbrala takšno, ki je bila povezana s šolskimi pravili in že na prvi pogled izgleda igriva, mladostna.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nato sem v predlogo vnesla naslov in svoje besedilo, ki sem ga črpala iz spletne strani, ki je posvečena varnosti na internetu, Safe.si.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednjem koraku sem spremenila pisavo naslova, saj mi ni bilo všeč, kakšno črko “o” je vsebovala prvotna pisava.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednjih korakih sem se posvečala elementom na plakatu, da bi bilo že na prvi pogled razvidno, o čem točno plakat govori. Dodala sem:

mobilni telefon,

znak za prepoved,

znak za nestrpnost,

oblačke z vprašaji,

prenosni računalnik in

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

znaka za preklinjanje ter splet.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Na koncu sem dodala še CC licenco in pa vir, od koder sem črpala pravila spletnega bontona. Vir sem dodala v obliki besedila, in sicer tako, da sem kliknila gumb Besedilo in nato Dodajte nekaj besedila telesa, kot je prikazano na spodnji sliki.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Na koncu sem izdelan plakat izvozila v PDF in PNG obliki. To sem storila s klikom na puščico v zgornji orodni vrstici, ki mi je odprla več možnosti za prenos datoteke.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

PLAKAT V PNG OBLIKI (slika visoke kakovosti)

REFLEKSIJA

Pri tej nalogi sem z živahnimi in igrivimi barvami ponovno zbudila otroka v sebi. Naučila sem se kombinirati pastelne barve, ki so med seboj kompatibilne in pa smiselno razporejanje elementov, kar mi je do sedaj predstavljalo največji problem. Če bi imela več časa bi ga najverjetneje posvetila iskanju bolj izvirnih nasvetov, ki jih ne slišimo tako pogosto kot te, ki sem jih uporabila na plakatu, kar pa ne pomeni, da nasveti, ki sem jih uporabila niso kvalitetni in uporabni. Največ časa sem posvetila iskanju ustreznih elementov, saj sem želela, da bi bil plakat čim bolj privlačen na pogled. Menim, da sem infografiko izdelala kar dobro, saj sem sledila vsem danim zahtevam in kriterijem. Bralec ob pogledu na plakat vidi kaj je tema, komu je plakat prvotno namenjen, od kod sem črpala informacije in pod kakšnimi pogoji lahko deli moj izdelek. Pridobljeno znanje bo zelo uporabno, tako v študijskem in poklicnem kot tudi zasebnem življenju. Sedaj znam izdelati zanimiv plakat, kar bom lahko naučila tudi svoje učence, da bodo njihovi izdelki še boljši. Znanje bom lahko uporabila tudi pri vabilih na roditeljske sestanke ali pa obvestilu za šolo v naravi. V bistvu mi je bil celoten projekt zelo pri srcu, saj sem bila med samim ustvarjanjem zelo sproščena, saj sem delala nekaj, kar mi je všeč. Najmanj ljuba stvar mi je bilo pisanje postopka, saj sem kak posnetek zaslona pozabila zajeti, ampak nič hujšega. Zdi se mi, da je projekt trenutno zelo dobro zastavljen, zato ne bi nič spreminjala.

• Avtor: Kueščn
  • Mentorica: mag. Alenka Žerovnik