Slikovno gradivo z uporabo rastrske in vektorske grafike

Pozdravljeni! Temo, ki sem jo izbrala za izdelavo te projektne naloge je varnost na spletu. Izdelala sem enostavno vektorsko sliko s pomočjo aplikacije Inkscape. S pomočjo aplikacije PhotoScape, pa sem nato uredila še dve fotografiji.

POSTOPEK IZDELAVE VEKTORSKE GRAFIKE:

1. Najprej naložimo aplikacijo Inkscape, s pomočjo katere bomo ustvarjali našo vektorsko sliko. Odpre se nam bel list. Zelo pomembno je da ustvarjamo na tem listu (na nekem omejenem polju). S pomočjo ikon na levi strani smo narisali krog.

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

2. Znotraj kroga smo oblikovali še en kvadrat, kateremu smo spremenili obliko. Nato smo ga prekopirali in ponovno oblikovali, da smo dobili lep siv kvadrat v notranjosti.

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

S pomočjo svinčnika smo oblikovali narobe obrnjeno črko U, ki nam predstavlja internetno povezavo do nekega omrežja.

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Da smo dogradili sliko smo s pomočjo svinčnika zarisali noge, ter jih poljubno oblikovali

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Ker govorimo o internetnih povezavah po celem svetu smo s pomočjo likov na levi strani ustvarili krog

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Poljubno smo dodali še roke, da je naša digitalna popolna. To smo storili tako, da smo s pomočjo svinčnika zarisali osnovne črte in jih nato poljubno preoblikovali

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Na koncu smo sliko še dopolnili, tako da smo ponovno uporabili svinčnik, s pomočjo katerega smo zarisali osnovne črte naše Zemlje in nato poljubno oblikovali

OBDELAVA SLIKE – RASTRSKA GRAFIKA 1

Najprej sem odprla aplikacija PhotoScapeX in izbrala sliko, ki jo želim urediti

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Nato sem se lotila urejevanja. Sprva sem spremenila odtenek barve, svetlobo, izrazitost barve

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Ker mi zgornja slika ni bila popolnoma všeč sem dodala še nekaj kontrasti

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Nato sem dodala še besedilo, ki se mi je zdelo primerno in ga dobro oblikovala. Tako, da pride do izraza.

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Sliko sem še shranila in pogledala vse značilnosti slike.
682×557
114KB

OBDELAVA SLIKE – RASTRSKA GRAFIKA 2

Slika pred urejanjem

Dodala sem filter filma

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Oblikovala besedilo, tako da je dovolj izrazito/vidno

This work by emab1 is licensed under CC BY-SA 4.0

Na koncu sem sliko shranila in pogledala njene značilnosti
452×360
74KB

REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE

Pri tej projektni nalogi, sem obnovila svoje znanje, ki sem ga prejela na vajah o rastrki in vektorski grafiki. Če bi imela več časa naloge ne bi preveč spreminjala. Mogoče bi se odločila za bolj kompleksno sliko pri vektorski grafiki. Pri izdelavi mi je največ časa vzelo razmišljanje in odločanje katerega motiva se bom lotila ustvarjati, izbiro sem morala prilagajati tudi svojim sposobnostim, saj sem razen kliničnih vaj vektorsko grafiko ustvarjala prvič in še nisem imela toliko izkušenj. Pridobljeno znanje bom uporabila v šoli, ko bom otrokom želela pokazati dele rastlin ali pa bolj zapletene strukture Ko smo delali na vajah vektorsko grafiko mi je povzročala kar nekaj težav. Ko pa sem se lotila ustvarjati za projektno nalogo pa mi je to ustvarjanje re priraslo k srcu tako bom še z veseljem zarisala vektorsko sliko in jo predstavila otrokom. Tudi z drugo nalogo, torej rastrsko grafiko nisem imela težav, saj je urejanje fotografij v današnjem času nekaj zelo pogostega in imam že precej izkušenj iz tega področja. Menim da je izdelek narejen konkretno, saj sem sledila navodilom, ki so bila podana in vanj vložila precej časa.

Avtorica: emab1
Mentorica: mag. Alenka Žerovnik
Nosilka predmeta: dr. Irena Nančovska Šerbec
Predmet: Informacijsko-komunikacijske tehnologije v izobraževanju (IKT)