4. projektna naloga INFOGRAFIKA VARNOST NA SPLETU

• Ime in priimek avtorja: Ema Zajc
  • Ime in priimek mentorjev: asis. dr. Alenka Žirovnik, doc. dr. Irena Nančovska Šerbec
  • Študijska smer, predmet in letnik študija: Razredni pouk, IKT, 1. letnik
  • Pripadnost univerzi in članici: Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani
  • Datum nastanka: 14. 6. 2022
  • Licenca CC: Infografika © 2022 by EZ is licensed under CC BY-SA 4.0

V programu Canva sem oblikovala infografiko na temo varnosti na spletu, da bi ozaveščala o ključnih nevarnostih, ki nam lahko pridejo naproti pri uporabi spleta.

Pri izdelavi sem utrdila že poznano uporabo programa in s pomočjo enostavnih prikazov in elementov prikazati bistvo teme varnosti na spletu. Cilj in ciljna publika sta bila v tem primeru ozavestiti uporabnike spleta o varnosti na spletu.

POSTOPEK IZDELAVE INFOGRAFIKE NA TEMO VARNOST NA SPLETU

Najprej sem si izbrala predlogo, s katero sem nato sama nadaljevala z urejanjem svoje vsebine.

1. slika urejanje infografike © 2022 by EZ is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Iz predloge sem izbrisala elemente, ki jih nisem želela na končnem izdelku in spremenila ozadje, da je plakat nekoliko bolj barvit in privlačen.

2. slika urejanje infografike © 2022 by EZ is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Vnesla sem želeno besedilo, spremenila pisavo, barvo pisave in dodala učinke, da se bolj prilega temi.

3. slika urejanje infografike © 2022 by EZ is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dodala sem elemente, ki so se mi zdeli temi primerni in da je bilo bolj estetsko. Elementom sem spremenila barvo, da se je prilegalo ozadju in pisavi.

4. slika urejanje infografike © 2022 by EZ is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dodala sem še ostalo besedilo, poiskala še zanimive elemente in popestrila izdelek. Počasi je nastajala končna verzija moje infografike.

5. slika urejanje infografike © 2022 by EZ is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Na koncu sem še izdelala licenco za moj plakat ter ga prenesla v obliki PDF in PNG.

6. slika urejanje infografike © 2022 by EZ is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

KONČNI IZDELEK

Datoteka v obliki visoke resolucije:

Varnost na spletu © 2022 by EZ is licensed under CC BY-SA 4.0

Datoteka v obliki PDF

VIRI

REFLEKSIJA DELA IN SAMOVREDNOTENJE

V tem projektu sem se naučila efektivno uporabljati program Canva, s pomočjo katerega lahko izdelujem različne plakate, predstavitve itd. Ker Canvo uporabljam že dlje časa, sem svoje znanje nadgradila in se potrudila, da bi moj izdelek izgledal čim lepše in da bi res poudarila tisto, kar plakat sporoča.

Če bi imela več časa, bi se še bolj poglobila in poiskala elemente, ki bi bili še lepši in slikovitejši, morda bi uporabila kakšno drugo barvo in zagotovo bi temo še bolj razširila in tako ljudi opozorila na varnost na spletu.

Največ časa sem posvetila izbiranju podlage, pisave in barve ozadja ter elementov in delanju objave, saj so posnetki zaslona in urejanje le-teh vzeli kar nekaj časa.

Mislim, da je moj plakat ustrezen, primeren in da ponazarja, kar bi moral ponazarjati plakat o varnosti na spletu. Mislim, da je primeren za otroke in pa oči, ki se rade spočijejo na lično urejenih in barvnih plakatih.

Svoje pridobljeno znanje pri tej projektni nalogi bom zagotovo lahko uporabila preko študija in tudi naprej na poklicni poti, saj je naš študij in poklic, ki ga bomo opravljali, prežet s predstavitvami in različnimi ponazoritvami, ki otrokom in kolegicam omogočijo pristnejši prikaz učne snovi.

Najbolj všeč mi je bilo ustvarjanje plakata, izbiranje elementov in urejanje besedila, najmanj pa to, da sem morala vsak korak izdelave opisati.

Spremenila bi to, da ne bi bilo potrebno slikovno zajeti zaslona in nato opisati, saj je s tem veliko dela, če pozabiš vmes zajeti zaslon, moraš izbrisati do takrat narejene korake in zajeti zaslon, nato pa pet nadaljuješ z urejanjem. Naloga mi je bila sicer všeč, ker program Canva res obožujem in mi je delo v tem programu užitek.