Varnost na spletu

V sodobnem svetu tehnologijo uporabljamo v vsakdanjem življenju. Naj bo to v šoli, v službi ali pa doma v prostem času. Zlasti v zadnjih letih, ko je epidemija močno vplivala na naše življenje, se je praktično vse preselilo na splet. Čas, ki ga preživimo pred zasloni, se je tako še povečal. Internet nam življenje sicer olajša, a skriva veliko pasti, na katere moramo biti vsi uporabniki pozorni. Tudi otroci vse več časa preživijo na spletu, saj že zelo zgodaj začnejo uporabljati mobilni telefon in socialna omrežja. Ker so manj izkušeni, bolj naivni in zaupljivi, so še posebej izpostavljeni nevarnosti. Starši imajo tu ključno vlogo, saj morajo otroke seznaniti z nevarnostmi in jim razložiti kako varno uporabljati splet. Otroci morajo vedeti, da svojih osebnih podatkov in česarkoli, kar bi lahko razkrilo njihovo identiteto, ne smejo objavljati. Pomembno je tudi, da ne objavljajo slik drugih ljudi brez njihovega dovoljenja.

RASTRSKA GRAFIKA

Originalna fotografija – ključavnica

ključavnica by Zama is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Obdelana fotografija – ključavnica

ključavnica-obdelano by Zama is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Originalna fotografija – telefon

telefon by Zama is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Obdelana fotografija – telefon

telefon-obdelano by Zama is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

VEKTORSKA GRAFIKA

Končni izdelek vektorske slike

ključavnica na zaslonu by Zama is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE

Ta projekt je bil zame zelo poučen. Poleg tega, da sem ponovila kar nekaj svari, ki sem se jih naučila že pri prejšnji projektni nalogi, sem se naučila še veliko novih stvari. Naučila sem se obdelati rastrsko sliko, izdelati vektorsko sliko, narediti posnetek računalniškega zaslona, natančno opisati postopek svojega dela in poimenovati uporabljene funkcije. Utrdila sem kako označiti sliko z ustrezno licenco, kako ustvariti zunanjo povezavo in kako objavo označiti z ustreznimi kategorijami in oznakami. Veseli me, da bom lahko ta nova znanja uporabila tudi v svojem bodočem poklicu, na primer ko bom želela izboljšati kakovost neke fotografije in ji dodala kakšen napis ali pa dolgočasne PowerPointe in učne liste popestrila z ustrezno vektorsko sliko, da bo pritegnila pozornost učencev. S celotnim izdelkom sem precej zadovoljna in ga ne bi spreminjala, a mogoče bi si lahko malo več časa vzela za premislek glede slik, da bi morda dobila še kašno malo bolj ustvarjalno idejo. Vesela sem, da sem oddala v pogled tudi domači nalogi v zvezi z rastrsko in vektorsko grafiko, saj mi je povratna informacija pomagala izboljšati projekt. Največ časa sem posvetila opisu postopka obdelave slike in opisu izdelave vektorske slike, ker sem bila res pozorna, da vsak korak razumljivo opišem in ga tudi z ustreznim posnetkom zaslona dodatno razložim. S svojim delom sem zadovoljna in menim, da izpolnjuje vse, kar zahteva kriterij ocenjevanja. Najtežja za realizacijo sta bila opisa postopkov, ker sem imela sprva veliko težav z zajemom zaslona, saj tega prej nisem znala. Poleg tega pa sta od mene zahtevala veliko pozornosti pri opisovanju vseh uporabljenih funkcij. To znanje bom lahko uporabila med študijem, na primer pri predstavitvi bom lahko PowerPoint polepšala s kakšno svojo vektorsko sliko ali pa bom slikam dodala napise. Enako velja tudi za čas po študiju, ko bom že poučevala v razredu. Najljubša mi je bila izdelava vektorske slike, najmanj ljuba pa sta mi bila opisa postopkov, saj sta mi vzela veliko časa (kot sem že prej omenila). Projekt v celoti pa se mi zdi ravno prav težaven in zelo uporaben za vsakdanje življenje, zato nimam nobenih predlogov za izboljšanje ali kakšnih drugih pripomb.