Primerjava orodij za izdelovanje multimedijskih predstavitev
V času šolanja smo se vsi kot učenci, dijaki in študentje že srečali z različnimi nalogami, kjer je bilo potrebno opraviti tudi predstavitev, to pa je bilo najlažje opraviti z določenimi programi oz. orodji na računalniku ali morda tudi na telefonu. Prav tako pa se bomo morali s temi nalogami srečevati kot učitelji, saj živimo v svetu, kjer tehnologija postaja vsak dan bolj uporabna in zaželjena pri mnogih poklicih. Lažje opravljanje teh predstavitev nam omogočajo tri orodja: Power Point, Google Slides in Prezi.
Osebno orodja Prezi ne poznam tako dobro, saj ga nisem nikoli uporabljala. Program, ki se mi je zdel za moje pojme najboljši in najlažji za uporabo je bil vedno Power Point – uporabljala sem ga v osnovni šoli, v srednji šoli in tudi sedaj na fakulteti. Srečala sem se tudi z Google Slides, ki se mi je zdel tudi dober, vendar se za uporabo tega orodja nisem nikoli spomnila. Res pa je, da se tudi nikoli nisem bolj poglobila v druge smeri, kot je Power Point, saj me nikoli ni zanimalo in se mi prav tako ni zdelo potrebno.
Najprej se bom posvetila programu Power Point, saj kakor sem omenila prej mi je ta najbolj poznan. To orodje je del Microsoft Office paketa, katerega ima veliko računalnikov že vgrajenega v programsko opremo. Vendar pa to seveda ni možno dobiti pri vseh računalnikih. Trenutno sama uporabljam prenosni računalnik MacBook Air, kjer Power Point ni bil vgrajen v programsko opremo, ampak bi ga bilo potrebno kupiti. Ker pa je ta sklop orodij za študente in profesorje omogočen zastonj, mi to ni bilo potrebno storiti.
PREDNOSTI
- ko ga oporabljamo ne potrebujemo internetne povezave. To nam omogoča večjo zasebnost, saj naše delo ni objavljeno na spletu in vidno vsem, ampak ga lahko vidimo in spreminjamo samo mi.
- Glede urejanja in spreminjanja pa ima to orodje tudi številne funkcije, ki nam to omogočajo na lažji način – npr. z barvnimi paletami, ozadji, različnimi pisavami, animacijami…
- deluje linearno, kar pomeni, da si prosojnice sledijo ena za drugo in lahko vsako posebej obdelujemo.
- Prosojnice je tudi možno natisniti, če jih pretvorimo v PDF dokument
- To orodje omogoča tudi vstavljanje različnih multimedijskih gradiv, kot so slike in posnetki ter ima lahek prikaz podatkov, kot so na primer grafi, diagrami in tabele.
SLABOSTI
- program je plačljiv za večino ljudi
- za njegovo uporabo moramo imeti naložen Microsoft Office paket na računalniku
- predstavitev lahko delimo samo preko e-pošte in katerekoli druge povezave za shranjevanje (npr. USB ključ). Če pa je datoteka prevelika jo lahko delimo tudi preko Google Drive ali Dropboxu.
- Linearnost predstavitve je lahko dolgočasna in če programove funkcije uporabljamo prekomerno zna postati moteče in odvrača pozornost poslušalcev (npr. preveč besedila, prekomerna uporaba animacij…)
Drugo orodje, ki ga bom analizirala je Prezi, s katerim sem se prvič spoznala šele zdaj na fakulteti. Aplikacija je brezplačna vendar zahteva internetno povezavo, kar zna biti za določene posameznike slabo. Res pa je, da povezavo svojega izdelka lahko delimo tako, da jo le kopiramo in posredujemo.
PREDNOSTI:
- Aplikacija je brezplačna
- Omogoča deljenje izdelka z drugimi in s tem tudi skupno urejanje
- Enostavno vstavljanje besedila
- Predstavlja nekaj novega, svežega in nam omogoča veliko ustvarjalnosti
SLABOSTI:
- Uporaba je zahtevnejša in zanjo potrebujemo internetno povezavo
- Ker je vsebina objavljena na spletu je vidna vsem in ne samo nam
- Če program nadgradimo je potrebno plačevati mesečno naročnino
- Ker je preveč dinamična aplikacija, ni primerna za profesionalne predstavitve
Za konec pa bom analizirala še aplikacijo Google Slides, katerega poznam že od začetka srednje šole, vendar je nikoli nisem ravno uporabljala. Za uporabo te moramo imeti Google račun, da lahko dostopamo do Googlovih storitev. Izdelki, ki jih ustvarimo se nam avtomatsko shranjujejo na Google Drive, ki nam omogoča tudi lažje deljenje povezave z drugimi.
PREDNOSTI:
- Orodje je brezplačno
- Omogoča dostop tudi brez internetne povezave
- Zgodovina in komentarji so lahko dostopni
- Uporaba je enostavna in aplikacija vsebuje varnostne funkcije, ki so vanjo vgrajene
- Ima veliko predlogov za teme in učinke
SLABOSTI:
- Za uporabo potrebujemo Google račun
- Na voljo so le osnovne funkcije
- Za uporabo je potrebna internetna povezava
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Deljenje pod enakimi pogoji 4.0 Mednarodna.