Niso vsa drevesa enaka

Za projektno nalogo sem si izbral temo Drevesne vrste. V povezavi s to temo bom torej obravnaval listavce in iglavce, drevesa bom razvrščal med tistimi s cvetovi ter tistimi, ki cvetov nimajo, ter prepoznavanje drevesnih vrst po lubju ter listih. Snov, ki jo bom v projektni nalogi zajel, se v osnovni šoli obravnava v 4. razredu pri predmetu Naravoslovje in tehnika:

Predmetnik: (Naravoslovje in tehnika 4. razred)

  • opredeliti vrsto kot osnovno enoto za razvrščanje in da so glavne skupine živih bitij kraljestva,  
  • prepoznati najpogostejše vrste rastlin, živali in gliv v neposrednem okolju,
  • razložiti zunanjo zgradbo rastlin, 
  • razlikovati med rastlinami s cvetovi in rastlinami brez cvetov, 
  • prepoznati najpogostejše drevesne in grmovne vrste, ki rastejo v ožjem okolju (po listih, cvetovih in plodovih),
  • prepoznati les najpogostejših drevesnih vrst v ožjem okolju,

V ta namen bom po navodilu, v projektno nalogo vključil fotografije, ki bodo povezane z izbrano temo. v slike bom vključil, različne vrste listov in lubja, prav tako pa bom v slikah prikazal razliko med listavci in iglavci. Slikovno gradivo bi v osnovni šoli tako uporabil, da bi učencem podal vizualno predstavo razlik med drevesnimi vrstami.

Drevesne vrste se med seboj delijo na listavce in iglavce:

DREVESNI LISTI by Luka Žerdin is licensed under CC BY-SA 4.0

navadno se iglavci in listavci med seboj razlikujejo tudi po zgradbi lubja.

LUBJA by Luka Žerdin is licensed under CC BY-SA 4.0

Prav tako pa lahko mnoga drevesa med seboj prepoznamo tudi po edinstvenih cvetovih, katerih drevesa in narava premoreta malo morje. V naslednjih fotografijah sem izbral zgolj tri, za lažjo predstavo raznolikosti po barvi, velikosti in obliki. Storž je plod iglavca in ne njegov cvet, saj cvetov nisem uspel najti.

CVETOVI by Luka Žerdin is licensed under CC BY-SA 4.0

Za boljši prikaz in širši spekter rastlin in dreves, bi skupaj z učenci uporabil aplikacijo iNaturalist. Odpravili bi se okoli šole, bližnji gozd ali travnik in skupaj iskali in spoznavali želeno vrsto rastlin s pomočjo prej omenjene aplikacije, ki bi prav gotovo v učencih vzbudila radovednost in navdušenje za odkrivanje različnih drevesnih vrst in njihovih razlik ter podobnosti.

Povezave:

PhotoScapeX (spletna stran za urejanje slik)

creative common (spletna stran za urejanje licenc)

Refleksija:

S to projektno nalogo sem se naučil delati licence za lastne slike, urejati sem jih znal že prej tako, da je bila to dobra vaja za obnavljanje znanja. Če bi imel več časa, bi naredil bolj podrobno raziskavo in razširil slikovno gradivo. Zaradi omejenih drevesnih vrst v moji domači okolici sem se moral namreč zadovoljiti z bukvo, smreko in češnjo. Največ časa sem posvetil urejanju slik saj je bilo potrebno slike barvno prilagoditi, če so bile presvetljene ali pretemne in njihovim licencam. Glede na podan kriterij, se mi zdi da sem upošteval skoraj vsa navodila, z izjemo postavitve slik, ki je zaradi poškodbe in posledične omejenosti gibanja nisem uspel popraviti. Slike so posledično namesto vodoravne, navpične. Pridobljeno znanje mi bo nedvomno prišlo prav pri nadaljnjih seminarskih nalogah, kjer bom vedel kako ustvarjati licence za lastne slike, ustvarjati povezave do spletišč, prav tako pa bom lahko izbrano temo mogoče uporabil kot pomoč pri kakšni nalogi ustvarjanja učne ure. Celoten projekt in klinične vaje z obravnavano temo so mi bili veliko ljubši kot predavanja, saj smo teorijo prenesli v prakso, prav tako pa smo se že na vajah učili in sami poizkušali ustvarjati povezave in slike. Super mi je bilo, da smo delali in ne zgolj poslušali.

Osebno BI pri projektnih nalogah dodal še kakšne dodatne računalniške spretnosti, katerih nekateri morda še nimajo usvojenih pa bi jim gotovo v nadaljevanju tako profesionalne kot tudi zasebne poti prišle prav. Uporabljanje Excela, ustvarjanje spletnih strani ali pa uporabljanje različnih AI aplikacij, katerim dajemo žal premalo pozornosti in jih uporabljamo premalo premišljeno, saj so zelo dobri asistenti na mnogih podorčjih.

(Skupno 20 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost