Barvna zabava z odpadki: Kateri smetnjak je pravi?
Ločevanje odpadkov je zelo pomembno, saj z njim omogočamo recikliranje materialov (npr. steklo, papir, kovine, itd.) in s tem ohranjamo naravne vire, kot so npr. voda, les, nafta, ipd. V projektni nalogi želim prikazati, kako lahko temo ločevanja odpadkov na enostaven način približamo otrokom v osnovni šoli. Pomembno je namreč, da se otroci zavedajo pomena ločevanja odpadkov in reciklaže. V šoli bi učence s to temo spoznala tako, da bi z učenci obiskali ekološki otok, v katerem bi spoznali različne barve smetnjakov, ki predstavljajo različne vrste odpadkov. Na voljo bi jim dala različne primere odpadkov, katere bi morali učenci sami razvrstiti v pravilen smetnjak. Za obravnavo te učne teme sem zato potrebovala fotografije ekološkega otoka in smetnjakov v njem, ter pravilne in napačne primere metanja odpadkov v smeti.
Predmet: naravoslovje in tehnika
Razred: 4.
Učni cilji:
- Učenci znajo utemeljiti pomen ločenega zbiranja odpadkov.
- Učenci poznajo nevarne odpadke, ki spadajo na posebna odlagališča (baterije, zdravila, barvila idr.).
Ekološki otok
Ločenemu odlaganju odpadkov so namenjeni ekološki otoki. V njih so postavljeni zabojniki različnih barv. Ekološki otoki so postavljeni po celem mestu, da lahko do njih dostopajo prebivalci vseh gospodinjstev.

Ekološki otok by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Barve zabojnikov
Odpadke se zbira ločeno v zabojnikih za papir, mešano embalažo, stekleno embalažo ter za biološke odpadke. Letos so se poskusno uvedli tudi zabojniki za zbiranje odpadnega jedilnega olja. Ti zabojniki so oranžne barve. Vanj sodi odpadno jedilno olje. Zabojniki za zbiranje papirja imajo pokrov in nalepko rdeče barve, zabojniki za zbiranje mešane embalaže imajo pokrov in nalepko rumene barve, stekleno embalažo predstavlja bela barva in zabojniki za zbiranje bioloških odpadkov so rjave barve.





Barve zabojnikov by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Kaj sodi kam?
V zabojnik za biološke odpadke sodijo olupki sadja in zelenjave, jajčne lupine, netekoči ostanki hrane, itd. Pomembno je, da v zabojnik hrano odvržemo brez vrečke, oz. v biološko razgradljivi vrečki. Na fotografiji je prikazano napačno odlaganje odpadkov; v smetnjak so namreč biološki odpadki odvrženi vključno z vrečko.

Biološki odpadki by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Zabojnik z belim pokrovom je odlagališče steklene embalaže. Vanj odlagamo vse vrste praznih in čistih steklenic, kozarce za vlaganje, kozarce in stekleničke otroške hrane, razbite steklenice, kozarce, itd.

Steklena embalaža by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
V zabojnik za papir odlagamo časopise, revije, šolske zvezke, knjige, pisalni papir, kuverte, ovojni papir, papirnate vrečke, kartonske škatle, itd. Pogosta napaka, katera je tudi prikazana na fotografiji, je ta, da v zabojnik za papir odlagamo tetrapake. Tetrapaki sodijo v zabojnik za mešano embalažo.

Papir by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Rumena barva predstavlja zabojnik za mešano embalažo. Vanj odlagamo plastenke, pločevinke, konzerve, razno plastično embalažo živil, kot že prej omenjene tetrapake, plastične vrečke, alu in plastične folije, plastične lončke in kozarčke, tube zobnih past, plastične in kovinske zamaške ter pokrovčke, plastične zabojčke, itd.

Plastična embalaža by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Pri odlaganju odpadkov v mešano embalažo je pomembno, da embalažo najprej izpraznimo, torej iz nje odlijemo vso odpadno tekočino in jo nato stisnemo oz. sploščimo, da v zabojniku zavzame čim manjšo površino. To je zapisano tudi na nalepki, ki je nalepljena na zabojniku.


Praznjenje in sploščitev odpadkov by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Druge vrste odpadkov
Poleg že navedenih zabojnikov za odlaganje odpadkov poznamo tudi zabojnik za ostale odpadke, za vrtni oz. zeleni odrez in za pasje iztrebke. Pomembno je vedeti, da se snovi, kot so odsluženi akumulatorji, baterije vseh vrst, ostanki in embalaža škropiv, pesticidov, strupov, ostanki in embalaža barvil, lepil, razredčil, ostanki in embalaža motornih in jedilnih olj, ostanki čistil in detergentov ter zdravila, odlagajo v posebne zabojnike za nevarne odpadke.




Druge vrste odpadkov by Motovilec is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Samorefleksija
V tem projektu sem se naučila kako se ureja slike in ustvarja licence zanje, poleg tega pa sem se naučila, kako objaviti določeno objavo. V svoji projektni nalogi ne bi spreminjala ničesar, morda bi le dodala še kakšno fotografijo smetarskega tovornjaka, a ga nisem nikjer zasledila. Pri izdelovanju projektne naloge sem največ časa posvetila fotografiranju in urejanju fotografij. Kriterije ocenjevanja menim, da sem upoštevala in jim sledila. Tekom študija in v svoji poklicni poti menim, da mi bo pridobljeno znanje koristilo pri urejanju fotografij in kasneje pri objavljanju raznih člankov za šolsko spletno stran. Najljubši del mi je bil zajemanje fotografij, saj sem med tem tudi sama razmišljala v kateri zabojnik sodijo določeni odpadki. Najmanj všeč pa mi je bilo izdelovanje licenc za fotografije, saj mi je bil ta del najmanj znan. V definiciji projekta ne bi spreminjala ničesar; všeč mi je bilo namreč, da mi je omogočal veliko svobode pri odločanju o čem in kako bom projekt napisala ter katere fotografije bom za to uporabila.
Povezave:
- Ločevanje odpadkov: Ločevanje odpadkov
- Urejanje fotografij: PhotoScape X
- Urejanje licence: Beta licence chooser
- Učni načrt: https://www.gov.si/assets/ministrstva/MVI/Dokumenti/Osnovna-sola/Ucni-nacrti/obvezni/UN_naravoslovje_in_tehnika.pdf