Igrajmo se z barvami

Mešanje barv je eno izmed temeljnih likovnih načel, ki ga učenci spoznavajo že v 1. razredu pri likovni vzgoji. Bolj podrobno pa se z njim ukvarjajo v 2. in 3. razredu.

Pri mešanju barv gre za postopek združevanja dveh osnovnih oz. primarnih barv, da dobimo nove sekundarne barve. Med seboj lahko mešamo tudi osnovne in sekundarne barve ter tako dobimo nove tako imenovane terciarne barve.

V razredu bi to temo predstavila predvsem praktično. Najprej bi učencem s pomočjo barvnih listov ali temper pokazala in razložila, katere osnovne barve poznamo – modra, rdeča, rumena. Nato bi jim pokazala, kako se barve med seboj mešajo in pustila, da jih še sami med seboj zmešajo in tako ugotovijo, katere sekundarne barve nastanejo z mešanjem osnovnih barv. Da bi to snov utrdili, bi jim pripravila učni list, na katerem bi mogli povezovati, katere osnovne barve med seboj naredijo določeno sekundarno barvo.

Razred: 2.

Predmet: Likovna vzgoja

Učni cilji:

  • Mešajo primarne barve ter s tem dobijo sekundarne barve in z njimi naslikajo sliko
  • Izkustveno mešajo barve in z njimi naslikajo sliko
  • Razvijajo občutek za mešanje barv

Potrebščine, ki jih potrebujemo za mešanje barv so podlaga, tempere osnovnih barv – modra, rdeča, rumena, paleta, čopiči, lonček z vodo.

Potrebščine za mešanje barv © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

OSNOVNE BARVE:

Osnovne ali primarne barve so tiste barve, iz katerih lahko z mešanjem dobimo vse druge oz. sekundarne barve, same pa ne nastanejo z mešanjem drugih barv. Tri osnovne barve so modra, rdeča in rumena.

Osnovne barve © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

SEKUNDARNE BARVE:

Sekundarne barve so barve, ki nastanejo z mešanjem dveh osnovnih barv v enakem razmerju. Tri sekundarne barve so oranžna, zelena in vijolična.

Sekundarne barve © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Da dobimo sekundarne barve, moramo med seboj zmešati dve osnovni barvi. Barve lahko med seboj mešamo na paleti ali na podlagi.

Mešanje osnovnih barv na paleti © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Da dobimo ZELENO, moramo med sabo zmešati RUMENO in MODRO.

Zelena barva © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Da dobimo ORANŽNO, moramo med sabo zmešati RUMENO in RDEČO.

Oranžna barva © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Da dobimo VIJOLIČNO, moramo med sabo zmešati MODRO in RDEČO.

Vijolična barva © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Med mešanjem barv je potrebno čopič dobro umiti, da se barve med seboj ne prenašajo.

Natanek sekundarnih barv © 2025 by Tulipan is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Refleksija in samovrednotenje:

Med izdelovanjem prve projektne naloge sem se naučila, kako ustvariti objavo in kako ustrezno ustvariti pravilno licenco za slike, ki sem jih uporabila v objavi. Če bi lahko kaj spremenila, bi si predvsem vzela več časa za razmislek, kako bolj sistematično predstaviti na kakšen način nastanejo sekundarne barve, saj sem imela veliko težav prav s tem.  Prav tako bi si vzela malce več časa za fotografiranje, da bi imela čim manj dela z urejanjem fotografij. Fotografirala bi pri boljši svetlobi in mogoče s fotoaparatom, ki bi lepše slikal. Nekaj težav sem imela tudi pri urejanju fotografij in to mi je tudi vzelo največ časa. Z urejanjem slik nisem želela preveč spremeniti barv, ki sem jih dobila, saj bi tako izgledale čisto drugače kot v živo. Stvar, ki me je tudi zmotila je, da moja vijolična barva ne izgleda tako kot bi hotela in mi je tudi pri urejanju povzročala težave, saj je hitro izgledala kot druga barva. Zdi se mi, da sem projekt opravila dobro, v prihodnje bi bila le bolj pozorna pri fotografiranju, da bi upoštevala pravila, ki smo jih omenjali in pri urejanju fotografij. Menim, da mi bo v prihodnosti najbolj koristilo znanje o licencah, saj bom tako znala pravilno označiti svoja gradiva, ki jih bom pripravila. Pri projektu mi je bilo najljubše prav mešanje barv in sama izdelava opisa objave, najmanj pa urejanje fotografij in njihovo umeščanje med besedilo. Projekt se mi zdi zanimiv in poučen. Naučila sem nekaj novega ter se preizkusila v stvareh, ki mi mogoče niso najbolj ljube ali pa so mi bile nepoznane.

Uporabljene aplikacije in povezave:

Beta Licence Chooser

PhotoScapeX

(Skupno 7 obiskov, današnjih obiskov 7)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost