INFOGRAFIKA
V prispevku vam bom predstavila uporabo aplikacije Canva, s katero lahko ustvarjamo virtualne plakate (vabila, obvestila). Sama sem ustvarila plakat na temo Varnost na spletu.
KONČNI IZDELEK
FOTOGRAFIJA
POSTOPEK IZDELAVE
- Plakat: V spletnem programu canva izberemo zavihek Plakat
2. Na levi strani nato izberemo ustrezno podlago našega plakata (postavitev/razporeditev, ki nam ustreza)
3. Zbrišemo stara besedilo in vnesemo svoje besedilo: s klikom na besedilo se nam le to pojavi v okencu, tako pa ga lahko spremenimo. V ogrodni vrstici zgoraj lahko prilagajamo velikost pisave, barvo črk, poravnavo … Plakat lahko tako preuredimo, da je kar se da privlačen.
4. Izbrišemo slike: na slike, ki se ujemajo z našo temo plakata, enostavno kliknemo in jih s tipko delete na tipkovnici izbrišemo iz plakata.
5. Preuredimo besedilo: Po postopku opisanem v tretjem koraku po celem plakatu preuredimo besedila, da ustrezajo naši temi. V tem koraku sem spremenila tudi ozadje (zavihek ozadje na levi strani)
6. Dodajanje fotografij: pod zavihkom fotke poiščemo fotografije in jih umestimo na plakat
7. Plakat shranimo: kliknemo na ikono za shranjevanje (črtica in puščica nad njo), izberemo vrsto datoteke in sliko prenesemo na svoj računalnik.
REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE
- V tem projektu sem izpopolnila svojo uporabo canve in odklira še mnogo njenih zanimivih funkcij.
- Če bi imela več časa, bi ga posvetila barvnemu spektru ozadja na plakatu, dodala bi tudi še kakšno točko, naredila pa bi tudi še kakšen plakat.
- Največ časa sem posvetila posnetkom zaslona in razlagi ob posnetkih zaslona, saj je moj cilj, da bralec razume postopek in tudi sam ponovi za menoj.
- Svoje delo ocenjujem kot dobro opravljeno, saj sem se zelo potrudila, da sem zajela vse zahtevane točke naloge in jih opravila kar se da dobro. Pri delu sem dopolnila tudi svoje predznanje.
- Tekom študija bom s pridobljenim znanjem lahko ustvarila kakšen plakat za naš harmonikarski kvintet, s katerim tudi redno nastopamo. V bodočem poklicu pa bom to znanje definitivno lahko uporabila tudi za plakate, s katerimi bom popestrila kakšno šolsko uro.
- Najljubše mi je bilo ustvarjenje plakata, najmanj ljuba naloga pa mi je bila zajemanje zaslona in razlaganje postopka, s čimer sem se tudi največ zamudila.
- V definiciji projektne naloge ne bi spremenila ničesar, saj je kratka in jasna, hkrati pa zelo poučna.
Avtorica: Nika Kušar
Mentorica: mag. Alenka Žerovnik
Predmet: Informacijsko komunikacijske tehnologije v izobraževanju
1. letnik, razredni pouk
Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani
17. avgust 2020