Osnove odbojke

Odbojka je športna igra, pri kateri igralci žogo z odbijanjem z rokami spravljajo čez mrežo. Učenci se s tem športom prvič srečajo v 4. razredu osnovne šole. Pri pouku bi najučinkoviteje razložili osnovne odbojkarske elemente z demonstracijo. Učenci 5. razreda morajo poznati zgornji odboj, spodnji odboj in na novo spoznati spodnji servis ter podajo. Poleg teh tehničnih elementov je pomembno, da poznajo tudi kje in kaj potrebujemo, da lahko igramo odbojko.

Predmet in razred: Športna vzgoja v 5. razredu

Učni cilji: Razvijanje osnovnih motoričnih sposobnosti, spoznavanje osnov igre in oblikovanje timskega duha.

Učni načrt

Telovadnica ali dvorana za odbojko by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Odbojkarska mreža by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Poleg zelo znanega proizvajalca žog Mikasa sta znana tudi Molten in Wilson.

Odbojkarska žoga in košara za žoge by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Pri zgornjem odboju je pomembna pravilna drža prstov. Ta omogoča, da se s čim večjo površino dotaknemo žoge in imamo nad njo tako večji nadzor. Na začetku so roke rahlo pokrčene in pri odboju se iztegnejo.

Pravilna drža prstov by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Zgornji odboj by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Roki se pri spodnjem odboju držita skupaj, sta sklenjeni, zato da nastane ravna površina ali platforma, ki omogoči dober odboj. Na začetku noge upognemo v rahel počep in ob stiku z žogo jih iztegnemo, pri tem pa rok ne dvigujemo višje od vodoravne lege.

Pravilna drža rok by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Spodnji odboj by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Spodnji servis se izvaja v takšni drži – ena roka drži žogo in druga jo bo ob ravnem zamahu udarila po “južni polobli”, tako da bo žoga poletela v “U” loku navzgor in naprej.

Spodnji servis by lil_indigo is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Povezave:

PhotoScape X

Beta Chooser – creative commons

REFLEKSIJA

Tekom tega projekta sem se naučila veliko novega, predvsem pomembnost avtorskih pravic in kako ustvariti svojo licenco. Bolje sem se spoznala z ustvarjanjem neke spletne objave in z njo povezanimi elementi. Največ časa je bilo posvečenega ustvarjanju dobrih fotografij in kljub temu nisem najbolj zadovoljna z njimi. Na nekaterih fotografijah je preveč motljivih senc, vendar nisem našla bolj primernega kraja za slikanje. Sledila sem podanim točkah v navodilih in upam, da sem jih ustrezno prikazala. Novo znanje mi bo prišlo prav pri novih projektnih nalogah, kakšnih seminarskih nalogah ter v prihodnje na moji poklicni poti, saj je izjemno koristno in priročno. Delanje projekta je pustilo prijetno izkušnjo, ker ni bilo prezahtevno, na momente zabavno in ker je vzbudil moje zanimanje in pozornost.

(Skupno 51 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost