Kdo se oglaša na kmetiji?

PREDMET: Spoznavanje okolja

RAZRED: 1. razred

TEMATSKI SKLOP: Živa bitja

VSEBINA: Živali na kmetiji

UČNI CILJI:

  • prepoznajo, poimenujejo in primerjajo različna živa bitja in okolja,
  • vedo, da je življenje živih bitij odvisno od drugih bitij in od nežive narave,
  • znajo poiskati razlike in podrobnosti med rastlinami in živalmi,
  • spoznajo, kaj potrebujejo sami in kaj druga živa bitja za življenje.

Živali na kmetiji so odlična tema za delo z mlajšimi učenci, saj jih to področje res zanima in se z njim pogosto srečujejo že doma, v pravljicah ali na izletih. Prek te teme se otroci učijo prepoznavati in poimenovati različne živali, razmišljajo o tem, kaj živali potrebujejo za življenje in kako so povezana z okoljem – z drugimi bitji in tudi naravo.

Učno uro bi začela z zgodbo o življenju na kmetiji – nekaj preprostega in zanimivega, kar bi učence takoj pritegnilo. Med pripovedovanjem bi risali živali, ki jih slišijo v zgodbi, nato pa bi skupaj na velik plakat sestavili “Našo kmetijo”. Vsaka žival bi dobila svoj prostor, poleg pa bi skupaj nalepili tudi slike njihovih bivalnih prostorov, hrane in pa kaj nam posamezna žival daje. Sledila bi igra, kjer bi morali učenci živali povezovati z njihovimi domovi, zvoki ali koristmi (npr. krava in mleko, kokoš in jajca, pes in čuvanje doma,…).

Za zaključek bi načrtovala obisk prave kmetije ali pa v razredu pripravila mini “kmečki kotiček” z različnimi materiali (volna, seno, jajca,…), da bi snov še bolj doživeli. Na tak način učenci res začutijo povezavo z naravo, se veliko naučijo in pri tem še uživajo.

Zajci so nežne in mirne živali. Najraje imajo sveže seno, korenje in tiho okolje, kjer jih nihče ne moti. Otroci jih pogosto hitro vzljubijo, saj so mehki in simpatični. Skrb zanje pa nas nauči odgovornosti in tega, da ima vsako bitje svoje potrebe.

Zajec by Ikigai is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Kokoši nesejo jajca, ki jih kmet lahko proda ali uporabi doma. Iz nekaterih jajc se izvalijo piščančki, ki zrastejo v nove kokoši in peteline. Petelin skrbi za svojo jato in zjutraj pogosto prvi pozdravi dan s svojim kikirikanjem. Za življenje potrebujejo varen kokošnjak, hrano, vodo in prostor za praskanje po tleh.

Kokoši in petelin by Ikigai is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Konj je ena izmed najbolj elegantnih in močnih živali na kmetiji. Včasih so z njim orali polja in vlekli vozove, danes pa jih pogosto vidimo pri jahanju ali kot pomočnike pri lažjem delu. Konji imajo radi gibanje in potrebujejo veliko prostora, svežo vodo ter seno.

Konj by Ikigai is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Krava je za kmeta zelo dragocena. Daje mleko, iz katerega dobimo sir, maslo in jogurt. Krave preživijo veliko časa na travniku, kjer se pasejo, pozimi pa so v hlevu. Potrebujejo veliko hrane, čiste vode in nege.

Krave by Ikigai is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Na kmetiji pogosto srečamo tudi psa čuvaja. Varuje dvorišče in živali pred vsiljivci, ponoči pa sliši tudi najmanjši šum. Za svoje delo potrebuje varen prostor za počitek, vodo, hrano in seveda prijaznost ljudi. Povezanost človeka in psa je zelo posebna, saj mnogim kmetom pomaga tudi pri usmerjanju ovc na traviku.

Pes čuvaj by Ikigai is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Travnik je prostor, kjer rastejo trava, rože in ostale vrste rastlin. Na njem se pasejo krave, konji in ovce, med rastlinami pa živijo tudi ptice in žuželke. Za rast potrebujejo sonce, dež in dobro zemljo.

Ko se trava na travnikih pokosi in posuši, jo kmet stisne v bale valjaste ali kockaste oblike. Te shrani za zimo, da imajo živali dovolj hrane. Bale vidimo na travniku, pod kozolcem ali v hlevu.

V bližini travnika pa se pogosta nahaja tudi sadovnjak v katerem rastejo jablane, hruške in drugo sadje. Drevesa cvetijo, rodijo plodove in se spreminjajo skozi letne čase. Plodove pomagajo opraševati tudi čebele.

Travnik, bale in sadovnjak by Ikigai is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Traktor je pomemben stroj na vsaki kmetiji in je del nežive narave. Pomaga pri oranju, košnji trave, prevozu sena in mnogih drugih opravilih. Tesno je povezan z delom ljudi in živalmi, saj olajša vsakodnevna opravila. Brez njega bi bilo marsikatero delo veliko težje.

Kozolec služi za sušenje sena in shranjevanje pridelkov. Zgrajen je iz lesa in pokrit s streho, da seno ostane suho.

Drva so naravni vir energije. Na kmetiji jih pogosto uporabljajo za kurjavo, še posebej pozimi. Nastanejo iz posekanih dreves, ki jih nato razžagajo in zložijo. Čeprav so del nežive narave, so pomemben del življenja ljudi, saj z njimi ogrevamo domove in kuhamo.

Traktor, kozolec in drva by Ikigai is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

SAMOREFLEKSIJA

Pri tej projektni nalogi sem se veliko naučila, predvsem o tem, kako pomembna je dobra priprava pri fotografiranju in kako veliko razliko lahko naredijo svetloba ter prostor, v katerem slika nastane. Zanimivo mi je bilo spoznavati tudi, kako urejati slike s programom PhotoScape X, kako slikam dodati avtorske pravice in na kakšen način jih označiti. Če bi imela več časa, bi poskušala najti še več vrst živali in z njimi ujeti še boljše trenutke, saj je nekatere zaradi stalnega premikanja težje fotografirati. Največ časa sem porabila za ustvarjanje licenc in pripravo končne objave, saj sem želela, da ima objava lep, pregleden in smiseln izgled. Zadovoljna sem s svojim delom, ker sem sledila navodilom in se res potrudila, da je končni izdelek uporaben tudi za poučevanje učencev. Znanje, ki sem ga pri tem pridobila, mi bo zagotovo prišlo prav – tako pri študiju kot tudi kasneje pri ustvarjanju učnih pripomočkov. Najbolj sem uživala v fotografiranju, najmanj pa v tehničnem delu naloge, a vem, da je tudi to pomembno. Po zaslugi vseh novih in uporabnih informacij mi je projekt dal dobro izkušnjo in občutek, da znam nekaj ustvariti čisto sama – od začetka do konca.

POVEZAVE

(Skupno 11 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost