Klavir – moj prijatelj
Predmet: Glasbena vzgoja
Razred: 4. in 5. razred
Splošni učni cilji:
- Spodbujanje doživljanja in izražanja glasbe z glasbenimi dejavnostmi (poslušanje, izvajanje,
ustvarjanje) ter drugih izraznih sredstev in medijev,
- razvijanje glasbenih sposobnosti in spretnosti z aktivnimi oblikami in metodami dela.
Glasba je oblika komunikacije, ki vpliva na občutja, misli in delovanje, zato učenci potrebujejo
glasbene izkušnje izvajanja, ustvarjanja in poslušanja. Stik z njenimi vrednotami je temelj za
razumevanje glasbenih pojavov in pojmov.
V učnem načrtu za predmet glasbene vzgoje za 4. in 5. razred začnejo učenci obravnavati različne vrste glasbil. Naučijo se njihovih značilnosti, poslušajo in prepoznavajo njihov zvok, naštevajo dele njihove zgradbe ter njihove inštrumentalne skupine, včasih jih pa tudi izvajajo. Eno izmed vseh glasbil je tudi klavir, ki spada v inštrumentalno skupino inštrumenti s tipkami. Ta se pojavlja v veliko glasbenih zvrsteh in upam, da bom s to projektno nalogo s slikovnim gradivom in opisom klavirja lahko prispevala k uresničitvi splošnih in operativnih ciljev.
Učencem bi predstavila klavir in njegovo zgradbo s slikovnim gradivom (zato so potrebni tudi bližnji posnetki za posamezen del klavirja), njegov zvok bi pa predstavila s svojim igranjem nanj oziroma z zvočnim posnetkom. Če bi imela klavir pri sebi bi bilo predstavljanje še toliko lažje, saj bi učenci videli zgradbo v živo ter mogoče celo poskušali izvajati kakšen ton.
Klavir je pogosto predstavljen kot solistični inštrument, saj lahko na njemu igraš tako melodijo kot spremljavo hkrati. Lahko pa je tudi del zasedbe. Je glasbilo s tipkami. Ima bele in črne tipke (vseh skupaj 88 tipk in sestavljajo klaviaturo).

Tipke by sonček is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Poleg tipk klavir sestavljajo še ohišje s pokrovom in držalom za note, običajno dve ali tri pedala , strune in kladivca. Deluje pa tako, ko pritisneš tipko, se sproži kladivce, ki udari ob struno, struna začne vibrirati in tako nastane zvok.






Deli klavirja by sonček is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Seveda imamo pa tudi različne vrste klavirjev, ki se razlikujejo tudi po zgradbi. V moji galeriji sta pianino (rjav) in električni klavir (sintesajzer – siv).


Vrste klavirja by sonček is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Razlike pri njima so, kot že napisano v zgradbi, ampak tudi v delovanju klavirja, saj električni potrebuje električni tok za delovanje medtem ko ga pianino ne potrebuje. Še ena razlika je ta, da pri električnem klavirju lahko uravnavaš glasnost sam.

Držalo by sonček is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Električni tok by sonček is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Glasnost by sonček is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
POVEZAVE
REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE
V tem projektu sem se naučila predelovati slike ter jih zmanjšati, naučila sem se tudi dati licence na moje avtorske slike ter narediti svojo prvo spletno objavo. Če bi imela več časa bi izboljšala postavitev predmetov na nekaterih slikah. največ časa sem posvetila urejanju slik ter dodajanju licenc, ker je bilo oboje novo znanje zame. Besedilo se mi zdi v okvirju kriterija, slike bi lahko bile malo boljše kakovosti, a v objavi so urejene spodobno in smiselno, licence in viri so v redu, samorefleksija jedrnata. Pridobljeno znanje bom lahko uporabila pri vsaki predstavitvi, powerpointu, plakatu… Pri projektu mi je bilo najljubše to, da je bila izbira teme samostojna in to da sem se naučila marsikaj novega (licence, urejanje slik). Sama pa ne bi spremenila v projektu nič, saj se mi zdi dobro dodelan in zanimiv ter poučen za marsikatero generacijo.