Ločevanje odpadkov

Ločevanje odpadkov je ključno za življenje v čistem okolju. V današnjem svetu količina odpadkov narašča, zato si moramo prizadevati za zmanjšanje odpadnih materialov. S pravilnim ločevanjem lahko zaščitimo naravo in dosežemo ponovno uporabo določenih materialov (npr. embalaže). Postopek predelave odpakov imenujemo reciklaža. Temo ločevanja bi na kratko obravnavala že v 1. in 2. razredu, bolj podrobno pa v 3. razredu. Na začetku bi se z otroki pogovorila o odpadkih, da bi ugotovila kaj že vedo. Nato bi jim med pogovorom pokazala pripravljene fotografije (z zabojniki in odpadki). Na koncu bi se skupaj odpravili na krajši sprehod do ekološkega otoka, kjer bi skupaj razvrstili pripravljene smeti v pravilne zabojnike.

Predmet: Spoznavanje okolja

Razred: 1., 2. in 3. razred

Tematski sklop: Okoljska vzgoja

Učni cilji iz učnega načrta:

  • znajo opisati, kako sami in drugi vplivajo na naravo,
  • znajo pojastniti, kako sami dejavno prispevajo k varovanju in ohranjanju naravnega okolja ter k urejanju okolja, v katerem živijo,
  • vedo, da so spremembe v okolju včasih za živali ali rastline ugodne, včasih pa škodljive, lahko pa so za nekatere ugodne in za druge škodljive,
  • znajo utemeljiti, kako ljudje vplivajo na naravo,
  • vedo, da ob proizvodnji in v vsakdanjem življenju nastajajo odpadki,
  • znajo opisati ustrezna ravnanja z odpadki, za varovanje in vzdrževanje okolja,
  • spoznajo, kako potrošništvo vpliva na okolje,
  • poznajo glavne onesnaževalce in posledice onesnaženja vode, zraka in tal.

Ekološki otok

Ekološki otok je namenjen ločenemu zbiranju različnih vrst odpadkov, ki jih lahko recikliramo ali drugače predelamo. Običajno se na ekološkem otoku nahajajo ločeni zabojniki za papir in karton, embalažo, mešane odpadke in biološko razgradljive odpadke. Na bolje opremljenih ekoloških otokih se nahajajo še zabojniki za steklo, odpadno olje, elektronske naprave in oblačila. Slednji super ekološki otoki so namenjeni vsem občankam in občanom.

Ekološki otok © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Super ekološki otok © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Ločevanje odpadkov

Vsako gospodinjstvo ima štiri kante za ločevanje odpadkov.

Kante za ločevanje odpadkov © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Prikaz pravilnega ločevanja odpadkov:

Prazno plastenko od mleka zavržemo v kanto za embalažo.

Kanta za embalažo © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Plastenka © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Časopisni papir zavržemo v kanto za papir.

Kanta za papir © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Časopisni papir © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

V biološke odpadke zavržemo olupek od banane.

Kanta za biološke odpadke © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Bananin olupek © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

V kanto z mešano embalažo zavržemo stare zobne ščetke.

Kanta za mešane odpadke © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Stare zobne ščetke © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Steklo, baterije in stara oblačila se zbirajo na super ekološkem otoku.

Steklo, baterije in stara oblačila zavržemo na super ekološki otok © 2025 by Polžek is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Samorefleksija

Med izdelovanjem svoje prve spletne objave sem se preizkusila v fotografiranju, kjer sem skušala zajeti čim boljše fotografije. Pri tem sem si pomagala s fotografskimi nasveti (pravilo tretjin, fokus, globina, simetrija, oblike in barve). Prav tako sem se naučila obdelave fotografij v programu PhotoScape X. Na zadnje sem se naučila urejanja spletne strani, dodajanja besedila, avtorskih pravic in vstavljanja fotografij.

Med urejanjem sem si želela, da bi bila moja spletna objava čim bolj pregledna, zato sem kar nekaj časa namenila iskanju različnih postavitev fotografij. Največ časa sem namenila fotografiranju, ker sem fotografije želela zajeti ob upoštevanju osnovnih elementov kompozicije. S svojim delom sem zadovoljna. V primeru, da bi imela na voljo več časa, bi dodala še več fotografij drugih ekoloških otokov ali zbirališč odpadkov. Menim, da sem fotografije dobro zajela in uredila.

Pridobljeno znanje mi bo v veliko pomoč pri seminarskih nalogah in projektih, ki me še čakajo. Projekte bom lahko popestrila s fotogafijami, tuje fotografije pa bom sedaj znala označiti z avtorskimi pravicami. Na moji poklicni poti mi bo zagotovo koristilo znanje urejanja spletne strani.

Pri projektu mi je bilo najljubše urejanje fotografij, saj sem odkrila ogormno novih funkcij za izboljšavo fotografij. Prav tako mi je bil všeč sam koncept projektne naloge, saj je ponujala dovolj prostora za ustvarjalnost. Najmanj prijetno pa mi je bilo fotografiranje smetnjakov, ker je res smešno izgledalo, ko sem stala nekaj trenutkov pred ekološkim otokom in poskušala zajeti res dobro fotografijo smetnjakov, obenem pa sem se morala ozirati še na stanovalce, ki so ravno takrat prinesli smeti na ekološki otok 🙂

POVEZAVE:

(Skupno 12 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost