Slikovno gradivo z uporabo rastrske in vektorske grafike
RASTRSKA GRAFIKA
SLIKA 1: ZAJEC
- PRED OBDELAVO:
2. PO OBDELAVI:
POSTOPEK OBDELAVE:
- Nastavila sem velikost slike: Resize – Reduce the longer length: 800px. In s tem sem zmanjšala velikost slike.
- Pri funkciji Brighten, sem izbrala Brighten in nato Middle. Tako sem posvetlila svojo sliko.
3. Nato sem izbrala funkcijo Sharpen – 9, in s tem izostrila sliko, da je bolj ostra in pregledna.
4. Pod Object sem izbrala sličico s srcem: Icons in si pod Heart izbrala sličiso treh src. Nato sem to sličico pomanjšala, jo zavrtela in prilepila na željeno mesto. S tem olepšala fotografijo in ji dala dodaten pomen.
5. Nato sem spet odprla Object, izbrala oblaček – Speech Balloon. Tu sem uredila primerno barvo modro, pisavo New York Times, velikost na 14, izbrala željeno skulpturo oblačka in vanj napisala željeno besedilo. S tem sem dobila boljšo ponazoritev, kaj slika pomeni in tudi popestritev. Nato sem oblaček zmanjšala, ga obrnila in ga postavila na željeno mesto.
SLIKA 2: TAT
- PRED OBDELAVO:
2. PO OBDELAVI:
POSTOPEK OBDELAVE:
- Nastavila sem velikost slike: Resize – Reduce the longer length: 800px. In s tem sem zmanjšala velikost slike.
2. Pri funkciji Brighten, sem izbrala Brighten in nato Middle. Tako sem posvetlila svojo sliko.
3. Nato sem izbrala funkcijo Sharpen – 7, in s tem izostrila sliko, da je bolj ostra in pregledna.
4. Nato sem pod Object izbrala Icons in si pod Face in si izbrala željen obraz. Nato sem to sličico pomanjšala, jo zavrtela in prilepila na željeno mesto. S tem olepšala fotografijo in ji dala dodaten pomen.
5. Nato sem spet odprla Object, izbrala oblaček – Rounded Box Mode. Za zaogljeni pravokotnik sem izbrala modro barvo in ga nato podvojila. Nato sem oblaček zmanjšala, ga obrnila in ga postavila na željeno mesto.
6. Pod Object sem si izbrala Text in zapisala željeno besedilo. Izbrala sem si pisavo Kristen ITC in velikost 14, barvo sem izbrala belo. Dobljen tekst sem zmanjšala in ga umestila v modre zaobljenje pravokotnike, ki sem jih prej naredila, in vse skupaj umestila na željeno mesto. S tem sem dobila boljšo ponazoritev, kaj slika pomeni in tudi popestritev.
VEKTORSKA GRAFIKA
POSTOPEK IZDELAVE:
1. Najprej sem izbrala ikono krogca (na sliki obkrožena z svetlo modro), da sem dobila obliko kroga. Nato sem spodaj izbrala kožnato barvo (v barvah spodaj, označeno z lila barvo), da sem dobila obliko in barvo glave.
2. Nato sem kliknila na ikono kvadrata (označeno z rdečo barvo) in tako ustvarila trup deklice. Da sem poudarila rame, sem kliknila na ikono miške (označeno z rumeno barvo) in izbrala zgoraj Pot (značeno z modro barvo), tu pa sem izbrala Predmet v pot, da sem lahko zožala zgornji del pravokotnika.
3. Spet sem kliknila na ikono kvadrata in dobila pravokotnik, ki sem mu izbrala enako modro, kot sem za dekličin trup. Pravokotnik sem obrnila in ga postavila z namenom rokava. Pravokotnik sem nato podvojila in zrcalila (označeno z rdečo) in tudi drugi pravokotnik postavila za drugi rokav.
4. Najprej sem izbrala ikono kroga, ga obarvala na kožnato barvo in oblikovala v ovalnat krog. S tem sem oblikovala del roke, ki je obrnjena nazaj. Nato sem to roko postavila v ozadje (ikona je označena z rumeno).
5. Najprej sem oblikovala pravokotnik, ga obarvala kožnato in ga postavila k deklici tako, da predstavlja drugo roko. Nato sem spet oblikovala pravokotnik, ga obarvala črno in ga postavila ob deklico v njeno roko. S tem črnim pravokotnkom sem začrtala kje bo telefon. Nato sem iz kroga oblikovala podolgovato elipso in jo obarvala črno. Postavila sem jo na črn pravokotnik tako, da predstavlja anteno telefona.
6. Nato sem oblikovala pravokotnik, ga obarvala sivo in ga postavila v črn telefon, predstavlja namreč ekran telefona. Naredila sem tudi siv krogec, ga 6-krat podvojila in vse umestila na telefon kot tipke. Nato sem iz kroga izdelala različne ovalne prste kožnate barve in jih namestila tako, da izgleda, kot da ima deklica telefon v roki in ga drži s prsti.
7. Izbrala sem si ikono kvadrat in lik uredila tako, da sem oblikovala krilo. Da sem dobilo obliko krila sem izbrala Pot – Predmet v pot. Čevlje sem oblikovala tako, da sem obliko kroga raztegnila in ga obarvala z rjavo.
8. S pomočjo ikone za risanje (označeno z vijolično barvo) sem deklici ročno narisala lase in jih obarvala nežno rumeno. Nato sem iz kroga oblikovala lok z funkcijo Pot – Predmet za pot, da sem dobila obroč za dekličine lase. Nato sem iz kroga oblikovala črno obliko oči, nanj dodala bel krog in podvojila, da sta prišla dva očesa, ki sem ju namestila deklici na obraz.
9. Z ikono Pot – Predmet v pot iz kroga oblikovala tudi dekličino obrv in jo nato podvojila ter zrcalila in postavila deklici na obraz. Nato sem iz kožnatega kroga oblikovala elipso in s pomočjo funkcije (označeno z rdečo barvo na drugi sliki) naredila prelivajočo barvo. To obliko sem uporabila za nos.
10. Nato sem na enak način kot sem oblikovala nos oblikovala tudi lička od deklice, le da so bolj okroglaste oblike in rdeče barve. Nato sem iz oranžnega krogca in elipsastih belih oblik oblikovala cvet na dekličinem obroču za lase. In tako sem dobila končni izdelek: deklica s telefonom.
orodja:
- program PhotoScape
- program Inkscape
vir: safe.si
REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE
Pri tem projektu sem se naučila uporabljati Photoscape in Inkscape, kar prej še nisem znala. Če bi imela kaj več časa bi zagotovo se bolj poglobila v orodje Inkscape in tako naredila boljšo vektorsko sliko z ozadjem. Res je, da sem se največ posvetila ravno oblikovanju vektorske slike, a menim, da bi lahko bila še bolj podrobna. Svoje delo ocenjujem kot dobro in menim, da sem se res potrudila in se v nalogo poglobila. Novo pridobljeno znanje mi bo zagotovo prišlo prav na moji poklicni poti učiteljstva, saj bom znala oblikovati, stisniti fotografijo. Z znanjem lahko tudi naredim vektosko sliko, ki jo uporabim na delovnih listih za učence ali pa kje drugje. Najbolj mi je bilo všeč prav risanje vektorske slike, saj se mi to zdi zelo koristno znanje. Najmanj pa mi je bilo všeč pisanje celotnega postopka dela, saj mi je vzelo veliko čsa. Pri projektu ne bi spremenila ničesar, bil mi je zanimiv in poučen.
Avtorica: Marija Krnc
Mentorica: mag. Alenka Žerovnik
Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani, Razredni pouk, IKT, 1. letnik
- maj 2020
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License.