Uporaba IKT

Z informacijsko-komunikacijsko tehnologijo sem se srečala že v otroštvu, ko sem z navdušenjem spremljala risane junake na televiziji in igrala igrice na računalniku. Ob koncu prve triade sem prejela telefon, ki sem ga lahko uporabljala za klice in pisanje sporočil, imel pa je tudi tri takrat najbolj popularne igrice. Kasneje sem dobila telefon, ki je imel funkcijo fotoaparata in možnost uporabe interneta. Kot najstnica pa sem prvič dobila pametni telefon, ki ima možnost uporabljanja najrazličnejših aplikacij. Od druge triade dalje sem računalnik uporabljala tudi za šolske namene, kot je pisanje domačih, seminarskih in raziskovalnih nalog, izdelovanje predstavitev, grafov in razpredelnic. Tako sem se prvič srečala s programi Widows Excel, Word in Powerpoint. Osnov na teh programih so me naučili starši, kasneje pa smo se o njih učili tudi v šoli pri predmetih računalništvo in informatika. Vedno sem rada ustvarjala, zato mi programi kot so slikar, PicMonkey, PhotoFiltre in podobni niso neznani. Sprva smo si s prijatelji pošiljali sporočila preko MSN-ja, kasneje pa preko Gmaila, največ prijateljstev pa sem spletla preko družabnih omrežij, kot so Facebook, Snapchat in Instagram. Tudi informacije v zvezi s šolo smo večinoma prejemali Gmail ali eAsistenta. Odkar sem prišla na fakulteto pa še veliko bolj uporabljam informacijsko-komunikacijske tehnologije, saj sem le na ta način lahko na tekočem z vsemi informacijami. S profesorji največ komuniciram preko elektronskih sporočil, s sošolci pa preko Facebook skupine. Začela sem uporabljati tudi Google drive in Dropbox, ki mi omogočata shranjevanje slik in datotek, poleg tega pa je njuna prednost tudi ta, da lahko do datotek dostopaš iz katerega koli računalnika ali telefona.

Dandanes so otroci veliko v stiku s tehnologijo, zato se bom kot bodoča učiteljica trudila biti v koraku s časom in otroke poučiti še kaj novega v zvezi z informacijsko tehnologijo. Za sporazumevanje s starši bom uporabljala elektronsko pošto ali eAsistenta. V razredu bom uporabljala tudi različne animacije in videoposnetke, ki bodo pripomogli k pestremu pouku. Trudila se bom tehnologijo uporabljati v različne namene in spodbujala otroke k inovativnosti in čim večji kreativnosti pri izbiranju različnih programov. Največji poudarek pa bom dajala na varnost na internetu, saj menim, da se otroci ne zavedajo kaj vse jih lahko doleti na spletnih omrežjih in tudi ne vedo kako reagirati ob taki situaciji.