2. SLIKOVNO GRADIVO Z UPORABO RASTRSKE IN VEKTORSKE GRAFIKE
Tema projekta: Varnost na spletu
1. Rastrska grafika
Za urejanje fotografij sem uporabila program Photoscape.
Fotografija 1:
Pred urejanjem:
Ločljivost: 2752 x 5664
Velikost: 3,18 MB
Format: JPG
Po urejanju:
Ločljivost: 340 x 565
Velikost: 64,7 KB
Format: JPG
Postopek urejanja:
Najprej sem na svojem računalniku odprla program Photoscape ter odprla zavihek “Editor” oziroma urejevalnik. Nato sem izbrala katero fotografijo bom uporabila ter z miško kliknila na njo, da se mi je fotografijo odprla v programu.
Fotografijo sem na to s funkcijo “Crop” obrezala, da na sliki ni bilo odseka, ki mi ni bil všeč.
Nato sem fotografiji dodala efekt “Magic color”, s katerim so do izraza prišle določene barve.
Ker sem želela doseči malo bolj dramatičen ter temačen izgled slike sem s funkcijo “Darken” sliko malce potemnila
Nato sem potrebovala nekaj časa, da sem ugotovila kaj mi je všeč in kaj bi še lahko naredila, da bi fotografija izgledala boljše in odločila sem se za funkcijo “Deepen”, ki je spremenila globino slike.
Nazadnje sem sliki še nekoliko povečala kontrast, a pri tem nisem pretiravala, saj sem hotela, da slika še vedno zgleda naravno. Pri uporabi raznih filtrih velikokrat pretiravamo, sama pa sem se pri tej fotografiji držala pregovora manj je več. Ker fotografija pove dovolj sem se odločila, da nanjo ne bom dodajala raznih napisov ter drugačnih simbolov.
Za konec sem fotografiji s funkcijo “Resize” spremenila velikost slike. Velikost slike sem zmanjšala, saj nisem želela, da slika zapolni preveč prostora na pomnilniku.
Fotografija 2:
Pred urejanjem:
Ločljivost: 5664 x 2752
Velikost: 3,69 MB
Format: JPG
Po urejanju:
Ločljivost: 1649 x 510
Velikost: 173 KB
Format: JPG
Postopek urejanja:
Najprej sem na svojem računalniku odprla program Photoscape ter odprla zavihek “Editor” oziroma urejevalnik. Nato sem izbrala katero fotografijo bom uporabila ter z miško kliknila na njo, da se mi je fotografijo odprla v programu. Fotografijo sem na to s funkcijo “Crop” obrezala, da na sliki ni bilo odseka, ki mi ni bil všeč.
Kot pri prvi fotografiji sem tudi pri tej fotografiji uporabila filter “Magic color”, ki je določene barve prikazal bolj intenzivno.
Ker sem želela, da je fotografija bolj intenzivna sem tudi pri tej fotografiji uporabila funkcijo “Darken”…
…in “Deepen”.
Zaradi slikanja z bliskavico so bili na fotografiji določeni deli preveč osvetljeni. Fotografijo sem tako izboljšala s funkcijo “Darken highlights”, ki je osvetljene dele zatemnila.
Fotografiji sem s funkcijo “Insert text” dodala besedilo, ki sem mu nato izbrala tudi velikost ter barvo.
Da bi besedilo na fotografiji bolj izstopalo sem uporabila funkcijo “Outer glow”, ki je okrog besedila ustvarilo sijaj.
Za konec sem fotografiji s funkcijo “Resize” spremenila velikost slike. Velikost slike sem zmanjšala, saj nisem želela, da slika zapolni preveč prostora na pomnilniku.
2. Vektorska grafika
Za izdelavo vektorske grafike sem uporabila program Inkscape.
Končni izdelek:
Postopek izdelave:
Najprej sem na levi strani izbrala funkcijo, ki riše kvadrate ter pravokotnike (F4) ter narisala pravokotnik, ki se mi je zdel pravjšnje oblike za tipkovnico. Za pravokotnik sem spodaj izbrala temno sivo barvo.
Nato sem izbrala funkcijo, ki ureja poti po vozliščih (F2) ter svojemu pravokotniku zaobila robove.
Na podoben način sem ustvarila tudi manjše sive pravokotnike, ki bodo v moji tipkovnici predstavljali tipke.
Ko se naredila prvi pravokotnik sem ga podvojila s funkcijo ctrl + d.
Dobljene pravokotnike sem najprej enakomerno razporedila po večjem pravokotniku, za to pa sem si pomagala z mrežo v programu (zgoraj je zapisana višina in širina posameznega elementa ter tudi lokacija na mreži).
Pravokotnike sem nato razporedila tudi po drugi stranici pravokotnika. Pri razporejanju mi je poleg mreže pomagala tudi fukncija ctrl + premik z miško. Tako sem ko sem s funkcijo ctrl + d podvojila pravokotnik držala tipko ctrl in ga premaknila z miško v stran, da je ostal na enaki višini oziroma dolžini.
Večji pravokotnik sem nato po občutku zapolnila s pravokotniki, pustila pa sem tudi nekaj prostora za tipke drugačne oblike.
S funkcijo za risanje pravokotnikov ter kvadratov (F4) sem nato narisala še pravokotnik bolj podolgovate oblike…
…malo večji kvadrat ter še en pravokotnik.
Ko sem zapolnila tipkovnico sem se lotila ustvarjanja ključavnice. Začela sem s fukcijo, ki riše kroge elipse ter loke (F5) in narisala elipso v barvi tipk na moji tipkovnica, saj bo ta služila kot prostor med telesom ključavnice ter njenim “ročajem”.
Naredil sem še malo večjo elipso, ki bo služilo kot “ročaj” ključavnice.
Nadaljevala sem s fukncijo za risanje kvadratov ter pravokotnikov (F4) ter ustavarila kvadrat z zaobljenimi robovi (F2). Združila sem tudi obe elipsi. Za vse združevanje in premike sem spet uporabljala mrežo prav pa sta mi prišli tudi funkciji za spreminjanje širine ter višine predmetov.
S funkcijo (F5) sem ustvarila še en manjši krog, ki bo služil kot odprtina za ključ. V tem koraku sem združila tudi elipsi (predstavljata ročaj) ter kvadrat (predstavlja telo ključavnice).
Krog sem umestila na sredino ključavnice.
S funkcijo, ki riše zvezde in mnogokotnike (*) sem nato ustvarila trikotnik.
Trikotnik sem umestila na sredino ključavnice tako, da je skupaj s krogom tvoril odprtino za ključ.
Preden sem ključavnico dala na tipkovnico sem njeno barvo spremenila v belo, odprtina za kluč ter prostor med ročajem ter telesom ključavnice pa sta bila v barvi tipk na tipkovnici. Ključavnico sem nato obrobila z miško ter s pomočjo funkcije ctrl + premik ogljišča navznoter zmanjšala ključavnico.
Ključavnici sem malce spremenila dimenzije ter jo s pomočjo mreže umestila na sredo večje tipke.
S funkcijo za ustvarjanje ter urejanje besedil sem nato na tipko dodala še napis bele barve ter ga umestila na sredino tipke. S tem sem zaključila svojo vektorsko grafiko.
SAMOREFLEKSIJA
- Pri projektu sem se naučila veliko novih trikov, kako boljše urediti slike ter nove funkcije pri uporabi vektorske grafike.
- Če bi kaj spremenila bi bili to gotovo moji opisi razlage (kaj sem storila pri določenem koraku). Če bi imela več časa bi naredila tudi zahtevnejšo vektorsko grafiko, a glede na moje predznanje, ki ga na tem področju ni bilo veliko sem z izdelkom zelo zadovoljna.
- Največ časa sem posvetila razlagi postopka urejanja ter ustvarjanja grafik, poleg tega pa mi je bil ta del tudi najmanj zanimiv.
- Menim, da moje delo zajema vse kar je bilo zapisano v danem kriteriju, seveda pa je vedno prostor za izboljšave in dodatne popravke.
- To znanje bom lahko pri svojem bodočem poklicu velikokrat uporabila, saj bom za učence velikokrat delala razne predstavitve, ki jih bom lahko popestrila s svojimi grafikami. Poleg tega zdaj veliko bolj cenim delo drugih avtorjev, saj vidim, da je to proces, ki zahteva kar nekaj časa.
- Najljubše mi je bilo urejanje slik, saj mi je tudi najbližje (svoje slike velikokrat rada urejam preden jih objavim na kakšnem družabnem omrežju). Najman mi je bilo všeč pisanje zalag za vsak korak, ki sem ga spremenila pri določeni grafiki.
- Menim, da je bil projekt dobro zastavljen. Navodila so bila jasna in vedela sem kaj je cilj projekta.
Avtorica: Maruša Renko
Mentorica: mag. Alenka Žerovnik
Nosilka predmeta: dr. Irena Nančovska Šerbec
Pedagoška fakulteta Univerze v Ljubljani, Razredni pouk
Informacijsko-komunikacijske tehnologije v izobraževanju (IKT), 1. letnik
27. 6. 2020
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.