Športno strelstvo

Športno oziroma olimpijsko strelstvo je natančen in tehnično zahteven šport, ki zahteva veliko discipline, koncentracije in mirnih živcev. Gre za eno najstarejših disciplin modernih olimpijskih iger, kjer tekmovalci nastopajo z različnim orožjem, kot sta zračna puška in zračna pištola. Poleg telesne pripravljenosti je izjemno pomembna psihična stabilnost ter sposobnost obvladovanja stresa med nastopi.

Natančneje pa vam bom predstavila potek strela pri serijski zračni puški, s katero streljajo otroci od 10 do 15 leta. 

Strelstvo pa ni le tekmovalni šport – je tudi odlična priložnost za razvoj zbranosti, samodiscipline in odgovornosti, kar so pomembne vrednote tudi v šolskem okolju, pa tudi pri neobveznem izbirnem predmetu Šport v 4., 5. in 6. razredu. Kljub temu, da neposredno v učnem načrtu tega športna ne najdemo, lahko vidimo vedno več primerov, ki ta strelski šport vključujejo v del svojega pouka (npr. OŠ Ivana Tavčarja Gorenja vas obišče naše strelsko društvo z učenci NŠP). 

Povezava z učnim načrtom

Neobvezni izbirni predmet šport zajema predvsem vsebine, ki v tem starostnem obdobju učinkovito prispevajo k telesnemu in gibalnemu razvoju učencev, spodbujajo njihovo ustvarjalnost ter so pomembne za kakovostno preživljanje prostega časa v vseh življenjskih obdobjih z vidika športno-rekreativnih učinkov.

S tem v mislih lahko športno strelstvo obogatimo kot dodatno vsebino pri tem predmetu, saj: 

  • krepi fino motoriko in koordinacijo, 
  • spodbuja mentalno osredotočenost in samokontrolo, 
  • uči spoštovanja pravil in varnostne odgovornosti.  

Strelstvo pa lahko vključimo tudi kot kot interesne dejavnosti ali v okviru športnega dneva lahko učencem ponudi novo izkušnjo, ki združuje telesni razvoj z mentalno disciplino, kar je v skladu z učnimi cilji in spodbuja celostni razvoj mladih. 

Delo z otroki na strelišču

Preden smo pripravljeni stopiti na strelsko linijo je dobro vedeti osnove varnostnih pravil, merjenja, napenjanja in proženja. 

Varnostna pravila pri ravnanju z zračno puško 

  1. Puške nikoli ne usmerjamo v ljudi – tudi če je prazna! 
    Puška mora vedno gledati proti tarči ali v tla. Med prenosom je vstavljena varnostna zastavica. 
  1. Sprožilca se ne dotikamo, dokler nismo pripravljeni na strel. 
    Prst naj bo ob puški, ne na sprožilcu. 
  1. Vedno preverimo, ali je puška prazna. 
    Preden jo predaš drugemu, odložiš ali pospraviš, se prepričaj, da ni naboja v cevi. 
  1. Z zračno puško rokujemo samo pod nadzorom trenerja. 
    Nikoli brez dovoljenja odrasle osebe – trening vodi trener, ne sami! 
  1. Vedno spoštujemo sebe, druge in opremo. 
    Puško uporabljamo s spoštovanjem – ni igrača, temveč športni rekvizit. 
  1. Če nisi prepričan – vprašaj trenerja. 
    Bolje enkrat vprašati kot enkrat prepozno reagirati! 

Merjenje  

Glavo naslonimo na kopito puške. Nato gledamo skozi zadnji in prednji merek, ki ju poravnamo pod črn krog. Pomagamo si s sliko ki je ponavadi na mizi. 

Napenjanje in polnjenje

Puško najprej napnemo. To naredimo tako da puško “prelomimo”. Nato vstavimo diabolo tako da gremo s polnim delom naprej. 

Proženje 

Proženje je sestavljeno iz dveh delov. Preden začnemo s proženjem preverimo da so merki poravnani. Nato sledi prvi del proženja, ta je mehkejši in ga imenujemo koleno. Ta del lahko vlečemo malo hitreje a ko začutimo da se proženje rahlo ustavi, se osredotočimo na drugi del proženja. Preostanek počasi in enakomerno izvlečemo tako da nas preseneti. Po strelu zadržimo, pri čemer si pomagamo s štetjem 21, 22. 

Strelski položaj in priprava na strel

Ko poznamo te osnove pa se lahko posvetimo postavljanju strelskega položaja in združevanju osnov v pripravo na strel. 

  1. Puško napnemo, vstavimo diabolo, jo zapremo in jo postavimo na stojalo. Stopimo približno v širini ramen.  
  1. Bok porinemo naprej in roko ki je pod puško v obliko trikotnika položimo k puški. 
  1. Puško sedaj “povlečemo” v ramo. 
  1. Zdaj na puško naslonimo še glavo in zamižimo na oko, ki je na zunanji strani puške. 
  1. Dodamo še merjenje in proženje. Po strelu pa ne smemo pozabiti zadržati in šele nato lahko pogledamo kaj smo zadeli. 

Zakaj se pridružiti strelstvu 

Strelstvo je eden tistih športov, kjer se svet za trenutek ustavi. Ko stojiš na strelski liniji, si sam s sabo. Poslušaš svoj dih, srčni utrip in se popolnoma osredotočiš na cilj. V teh trenutkih se naučiš zaupati sebi, svoji mirnosti in potrpežljivosti. 

A strelstvo niso le treningi in tekmovanja. So tudi smeh med treningi, dolge vožnje na tekmovanja, pogovori, ki trajajo pozno v noč, in občutek, da si del ekipe, ki diha kot eno. Skupaj praznujemo uspehe, se spodbujamo ob padcih in rastemo, kot športniki in kot ljudje. To je šport, ki ti da veliko, ne samo medalj, ampak tudi prijatelje, zrelost, samozavest in nepozabne spomine. 

Za več informacij lahko obiščete tudi spletno stran Strelske zveze Slovenije

Uporabljene povezave:

Refleksija

Pri tej projektni nalogi sem pridobila veliko novih izkušenj, tako pri predstavljanju športa, ki mi je zelo blizu, kot tudi pri tehnični izvedbi spletne objave. Ugotovila sem, kako pomembno je spoštovati avtorske pravice in znati ustrezno zaščititi svoje delo. Prav tako sem se naučila, kako pravilno vključiti povezave in strukturirati vsebino tako, da je pregledna in uporabniku prijazna. Največ časa sem posvetila ustvarjanju fotografij, saj sem želela, da odražajo mirnost, koncentracijo in disciplino, ki jih strelstvo zahteva. Čeprav pogoji niso bili idealni, sem poskusila prikazati šport čim bolj avtentično. Posebej sem uživala v pisanju vsebine o varnosti in delu z mlajšimi, saj tudi sama delujem kot trenerka v domačem društvu. Projekt mi je bil zanimiv in koristen, saj mi bo znanje o spletnem ustvarjanju zagotovo prišlo prav, tako v šoli kot v nadaljnjem delu v športu.

(Skupno 12 obiskov, današnjih obiskov 1)

Morda vam bo všeč tudi...

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Orodna vrstica za dostopnost