VARNO V ŠOLO, VARNO DOMOV
Učenci v prvem razredu osnovne šole pri predmetu spoznavanje okolja obravnavajo tematski sklop promet. Pomembno je, da zgodaj spoznajo prometna pravila, kajti otroci so stalno udeleženci prometa in so lahko brez potrebnega znanja ogroženi. Učni cilji, ki jih učenci osvojijo v prvem razredu so:
- poznajo prometne poti v okolici šole (1. razred),
- poznajo varno pot v šolo (1. razred),
- znajo opisati kaj pomenijo prometni znaki za pešce in kolesarje (1. razred),
- poznajo pravila varne hoje (po pločniku, kjer ni pločnika, prečkanje ceste ipd.) (1. razred).
Na plakatu sem izpostavila najpomembnejša prometna pravila, ki jih učenci prvega razreda morajo poznati za varno pot v šolo; ta vključuje poznavanje prometnih znakov, pravil varne hoje in drugih prometnih pravil. Predvsem je pomembno, da ima ta malo besedila, kajti otroci si lažje zapomnijo, če imajo poleg besedila še ponazorila. Poleg vseh predstavljenih pravil bi lahko izpostavili še kakšnega, vendar je za otroke pomembno tudi to, da ne prejmejo preveč informacij hkrati.


Prometna pravila by Kraljica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Prometna pravila PDF by Kraljica is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
REFLEKSIJA
▪ Kaj sem se novega naučila v tem projektu?
Naučila sem se ustvarjati izobraževalne plakate na zabaven in inovativen način. Prav tako sem spoznala nov program(Canva) in se naučila preverjanja kontrastov na sliki.
▪ Če bi imela več časa, bi dodala, spremenila, izboljšala …
Naredila bi plakat še za drugi in tretji razred, kajti tudi v teh razredih se obravnava tematski sklop promet. Izobraževalni plakat bi zagotovo izgledal drugačen, prav tako bi lahko vključila več besedila.
▪ Kateremu delu sem posvetila največ časa in zakaj?
Največ časa sem posvetila izbiri predloge. Veliko je izbire, zato težko izbereš najboljšo. Prav tako sem veliko časa namenila urejanju plakata, zato da bi izgledal poučen a hkrati zanimiv. Nekaj težav sem imela tudi z urejanji kontrastov, zato mi je tudi to vzelo kar nekaj časa.
▪ Kako ocenjujem svoje delo glede na podan kriterij ocenjevanja?
Mislim, da je plakat primeren za prvo stopnjo izobraževanja, saj vključuje velike tiskane črke, malo besedila in slike za lažjo predstavo. Prav tako je predloga primerna za otroke, besedilo pa vključuje najpomembnejše podatke o obravnavanem tematskem sklopu. Licenco sem vključila, prav tako oznake in kategorije. Infografika je objavljena kot pdf in png, viri so navedeni, refleksija pa je zajela glavne poudarke, ki sem jih želela izpostaviti.
▪ Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabila tekom študija in na svoji poklicni poti?
To znanje mi bo prav prišlo celotno karierno pot. Na razredni stopnji je potrebno predajati znanje na zanimiv način in primer za to so lahko takšni plakati; vsebujejo ilustracije, malo besedila, vseeno pa povedo bistvo. Prav tako lahko skupaj z otroki ustvarimo izobraževalni plakat, saj bo učna ura na tak način še bolj produktivna in zabavna. Pri vsem tem mi bo znanje o Canvi prišlo zelo prav.
▪ Kaj mi je bilo pri projektu najljubše in kaj najmanj?
Najljubše mi je bilo iskanje predlog, ilustracij, saj mi je pomembno, da plakat lepo izgleda. Najmanj všeč mi je bilo pisanje besedila, saj moramo biti zelo pozorni na kontrast, poravnavo, velikost pisave.
▪ Kaj bi spremenila v definiciji projekta, da bi bil boljši?
Projekt je bil poučen, zabaven, zanimiv, prav tako sem plakat z veseljem izdelovala. To znanje nam bo pogosto prišlo prav pri vseh predmetih, zato mi je všeč, da se tega naučimo že zgodaj, saj lahko to znanje samo še nadgrajujemo. Ker je bil ta cilj projekta dosežen, ga ne bi spreminjala.
POVEZAVE
- Urejanje izobraževalnega plakata: Canva
- Urejanje licenc: Beta licence chooser