Infografika

V tem projektu bom navedel nekaj nasvetov, kako varno in pravilno ravnati na spletu. Želel sem vključiti čim manj besedil, saj se po mojem mnenju otroci rajše odločijo za branje krajših besedil in jih bolj pritegnejo sličice in drugi elementi na plakatih. Prav tako otroke pritegnejo žive barve, zato sem se odločil da bo glavna barva mojega plakata oranžna, pogoste so pa tudi bela ter črna. Za informacije, ki so navedene na plakatu nisem uporabil virov in sem se raje odločil, da bom informacije črpal iz svoje glave. Za izdelavo plakata sem uporabil Canvo, za uporabo katere je potrebna brezplačna prijava.

Potek izdelave

Sprva sem odprl Canvo, kjer sem kliknil na ikono Ustvari izdelek ter izbral na opcijo plakat.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nato sem kliknil na ikono Predloge, kjer sem v prostor za iskanje napisal šolski plakati in izbral predlogo, ki mi je najbolj ustrezala.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nato sem s tipko delete izbrisal vse nezaželene elemente ter spremenil naslov, katerega sem kasneje tudi uredil.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednjem koraku sem besedilo spremenil tako, da je ustrezal tematiki.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednjem koraku sem pod ikono Elementi spremenil sličice za popestritvijo plakata. Pod mesto za iskanje sem napisal besede kot so password, firewall, update, personal information ter copy. Spremenil sem tudi zadnji nasvet za varno uporabo spleta, ki se mi je zdel bolj primeren.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nato sem elementom spremenil barvo, da so bolj ustrezali glavni barvi plakata, ki je oranžna, zaradi česar je po mojem mnenju izgled plakata boljši.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nato sem spremenil element za posodabljanje ter dodal še ikono za splet.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednjem koraku sem dodal primerno licenco s pomočjo spletne strani Choose a License. Besedilo sem dodal s klikom na ikono Besedilo, oznake za licence pa sem dodal s klikom na ikono Naložena vsebina.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednjem koraku sem dodal manjši podnaslov, spremenil pisavo v naslovu, katera končna je Nunito Sans Bold, dodal pa sem tudi element ravno črto, ki ločuje naslov ter podnaslov.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V zadnjem koraku sem končni izdelek shranil z naslednjimi koraki. Kliknil sem na ikono prenesi, nato sem spremenil vrsto datoteke v PNG, končal pa sem s klikom na prenesi.

Varnost na spletu by Klukamenčič is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

In tako sem dobil končni izdelek Varnost na spletu.

Refleksija in samovrednotenje

Pri tem projektu sem obnovil znanje o uporabi spletne strani Canva ter o izdelavi plakatov, ki bodo v bodoče popestrili pouk in navdušili učence. Če bi imel več časa bi poskusil najti boljše elemente, ki pa so na brezplačni različici Canve precej omejeni. Temu sem tudi namenil največ časa, vendar sem kljub temu mnenja da bi bili lahko nekateri elementi precej boljši in bi lahko bolje ustrezali besedilu. Glede na dan kriterij ocenjevanja sem s svojim končnim izdelkom zadovoljen, sem mnenja da zapolnjuje vse pogoje in mislim da bi se lahko otroci iz njega kaj naučili o varni uporabi spleta. Pridobljeno znanje bom lahko uporabil pri izdelavi raznih plakatov ter drugih vsebin, ki bodo pomagali učencem pri učenju, ali pa bom na njih predstavil pomembne informacije o dogodkih in podobno. Najljubši del projekta mi je bilo samo urejanje elementov in barv, najmanj pa sem užival pri iskanju ustreznega besedila, ki sem ga uporabil na plakatu. Projekta ne bi spreminjal kljub temu, da ni veliko besedila, vendar sem mnenja “manj je več” in plakat bolj poudari pomembne besede.

Avtor: Klukamenčič

Mentorica: mag. Alenka Žerovnik