Nogomet
Nogomet je moštvena igra z žogo in gre za enega od najbolj priljubljenih športov na svetu. Poznamo več zvrsti nogometa, v nadaljevanju pa se bomo bolj osredotočili na najbolj priljubljenega, ki ga igrajo tudi na Slovenskem (Wikipedija, 2025).
Nogomet v učnem načrtu
Učenci se z igrami z žogo srečajo že v prvem triletju, kjer se učijo žogo podajati z rokami, nogami, med gibanjem in podobno. V drugem triletju pa učenci začnejo spoznavati posamezne športe z žogo. Eden od njih je tudi nogomet, za katerega so v učnem načrtu predstavljeni naslednji učni cilji:
- Učenec upošteva pravila nogometa in športno obnašanje
- Učenec izvaja osnovne tehnične elemente brez žoge (odkrivanja, varanja) in z žogo (poigravanja, vodenja, podajanja, sprejemanja, udarjanja)
- Učenec izvaja osnovne taktične elemente
- Učenec pozna osnovne izraze, povezane s tehniko in taktiko (Kovač idr., 2011).
Igralna površina
Nogomet poteka na nogometnem igrišču, ki lahko meri 90-120 metrov v dolžino in 45-90 metrov v širino. Igralna površina je pokrita s travo in označena z belimi črtami, lahko pa šport poteka tudi na umetni travi. Na vsaki strani po dolžini stoji po en gol, ki je obrnjen proti notranjosti igrišča in obdan z mrežo. Bele črte po dolžini razpolavljajo igrišče, označujejo središče igrišča ter mesta od koder se izvajajo nekateri streli (Wikipedija, 2025).

Nogometno igrišče by Malina is licensed under CC BY-NC 4.0
Sodnik
Oseba, ki nadzoruje tekmo se imenuje sodnik. Ta zagotavlja mirno in spoštljivo tekmo. Do pred kratkim so na posamezni tekmi sodili trije sodnike, sedaj pa lahko še četrti, če je ta poimenovan. Dolgo so bili oblečeni le v črna oblačila, pred kratkim pa so začeli oblačiti oblačila drugih barv, npr. rumena, rdeča ipd. Njegovi pripomočki so rdeči in rumeni karton ter piščal, stranska sodnika pa imata vsak svojo zastavico. Sodnik ima pomembno funkcijo pri odločanju kvalitete igralne površin, vremena in igre ter se lahko kadarkoli odloči o prekinitvi tekme (Wikipedija, 2025).

Sodnik by Bojan Lešjak is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Igralci
Moštvo sestavlja 11 igralcev. Eden izmed njih je vratar, ostali igralci pa se delijo na obrambne igralce, igralce sredine in napadalce. Njihove vloge se nanašajo na usmeritev posameznih igralcev, med samo tekmo pa se te lahko spremenijo, npr. zaradi spremembe taktike (Wikipedija, 2025).

Igralka nogometa by Malina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Trener
Trenerjeva naloga pri športu je, da usmerja, daje navodila in trenira športno ekipi. Trenerjeve dolžnosti se glede na nivo učenja lahko razlikujejo. Trenerji mlajših selekcij imajo primarni cilj, da učence naučijo osnovne elemente športa s poudarkom na uživanju v igri in fair playu. Pri profesionalnem športu pa je primarni cilj trenerja, da z ekipo pridejo do čim boljših rezultatov (Wikipedija, 2025).

Trener nogometa by Malina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Oprema igralca
Pri nogometi igralci uporabljajo naslednjo opremo:
- Rokavice (te uporablja le vratar)
- Žoga
- Dres
- Kopačke




Nogometna oprema by Malina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Pravila igre
Cilj nogometa, je dati čim več golov nasprotni ekipi. Igra se lahko konča neodločeno (obe ekipi dosežeta enako število zadetkov) ali pa ena ekipa zmaga druga pa je poražena. Igra se igra dva polčasa, ki trajata vsak po 45 minut. Po vsakem polčasu lahko sledijo tudi podaljški, če je bilo med samo tekmo veliko prekinitev. Te določi sodnik (Wikipedia, 2025).
Nogomet se igra le izključno z nogo, medtem ko vratar lahko prime žogo v roke, če se je te nazadnje dotaknil igralec nasprotne ekipe. Pomemben del v pravilih igre je prepovedan položaj. Igralec se znajde v tem položaju, ko stoji za tremi obrambnimi igralci nasprotnega moštva. Položaj igralca se določi, ko ta žogo sprejme. Če med igro pride do prekrška nad igralcem enega od moštev, temu sledi kazenski strel, kar pomeni, da moštvo nad katerim se je zgodil prekršek, lahko nadaljuje igro na tisti točki, kjer se je prekršek zgodil. Pri prekrških lahko sodnik kaznuje igralca z opozorilom ali pa mu da rumeni ali rdeči karton. Če igralec prejme rdeči karton, more nemudoma zapustiti igralno površino in ne sme odigrati vsaj naslednje tekme. S kartoni se kaznujejo grobi prekrški, ugovarjanje sodnikom, namerno zavlačevanje ob prekinitvah itd. (Wikipedija, 2025).

Kartoni by Malina is licensed under CC BY-NC 4.0
Osnovni elementi v nogometu
Pri nogometu poznamo mnogo elementov, kot so na primer:
- Podaja žoge
- Udarec žoge proti vratom
- Preigravanje
- Podaja žoge s kota…

Podaja žoge by Malina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Udarec proti vratom by Malina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Preigravanje by Malina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Podaja s kota by Malina is licensed under CC BY-NC-ND 4.0
Viri
Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. (n.d.). Učni načrt. Program osnovna šola: Športna vzgoja. Vlada Republike Slovenije. https://www.gov.si/assets/ministrstva/MVI/Dokumenti/Osnovna-sola/Ucni-nacrti/obvezni/UN_sportna_vzgoja.pdf
Wikipedija. Nogomet. Dostopno na: https://sl.wikipedia.org/wiki/Nogomet (Pridobljeno 11. 4. 2025)
Wikipedija. Trener. Dostopno na: https://sl.wikipedia.org/wiki/Trener (Pridobljeno 11. 4. 2025)
Refleksija
Pri izdelavi projektne naloge sem se naučila, kako pomembno je, da upoštevamo avtorske pravice in kako lahko določimo licenco. Prav tako sem se naučila, kako dodati povezavo v besedilo ter, kdaj je primerno, da jo odpre v novem zavihku in znotraj tega zavihka. Največ časa sem porabila pri ustvarjanju dobrih fotografij ter pri izbiri le teh. Pri pisanju projektne naloge sem želela poiskati več virov, vendar so bili ostali le diplomske ali magistrske naloge ter članki, ki so se osredotočali bolj na stvari, ki mi niso koristile pri moji projektni nalogi.
Znanje, ki sem ga pridobila pri izdelavi projektne naloge mi bo prav prišel pri mojem poklicu, saj se kot učitelji lahko velikokrat srečamo s pisanjem objav za šolsko spletno stran ali s pisanjem objav na socialnih omrežjih, ki so čedalje bolj popularna. Kot študentku pa mi bo izkušnja naslednjič pomagala pri pisanju seminarskih nalog tekom študija. Pri pripravi projektne naloge sem se zabavala. Na trenutke sem porabila več časa, da sem se spomnila, kako smo posamezne elemente izdelali pri kliničnih vajah. Pri fotografiranju sem se najbolj zabavala, prav tako pa sem poleg fotografij od trenerja pridobila veliko novega znanja in videla, kako poteka trening nogometa.