10.KV : Primerjava orodij za multimedijske predstavitve

Business, Office, Training, Problem, Solution

Ljudje se srečujemo z raznimi nalogami veliko časa, pretežno je to v obdobju šolanja -prav takrat veliko nalog od nas zahteva pripravo raznih predstavitev in govornih nastopov. Pri predstavitvah si ponavadi pomagamo z raznimi pripomočki. Za najbolj uporabne pa se seveda vedno izkažejo orodja za multimedijske predstavite, ki so že dolgo nazaj zamenjala navadne, ročno narejene plakate. Ta orodja omogočajo boljšo in nazornejšo preglednost ter jasen pogled večjem občinstvu.

Orodja o katerih smo verjamem, skoraj vsi dobro poučeni in imamo z njimi že nekaj izkušenj so :

1.Power Point ; jaz osebno sem se ga navadila in ga začela uporabljati že v osnovni šoli, saj sem se z njem spoznala pri izbirnem predmetu informatike.

2.Google Slides ; to orodje sem začela pred kratkim uporabljati, izšlo pa je že nekaj časa nazaj in ga verjetno zaradi njegove priročnosti pozna precej ljudi.

3.Prezi basic ; jaz osebno tega orodja ne uporabljam, saj imam raje Power Point, a sem ga tokrat za nalogo preizkusila in nekatere stvari so mi bile všeč.

Sedaj bom izpostavila nekaj pozitivnih in nekaj negativnih lastnosti za vsakega izmed teh treh orodij. Moj prispevek je moje subjektivno mnenje, s tem mislim, da bodo nekatere morebiti pozitivne ali negativne lastnosti bodo izpostavljene po mojem lastnem mnenju. Zato svetujem, da orodja preizkusite še sami, saj si boste le tako lahko izoblikovali pravo mnenje.

1.Power Point

+  Lahko ga uporabljamo tako z internetno povezavo, kot tudi brez nje

+  Je preprost za uporabo ; uporabljajo ga lahko ljudje z različnim predznanja o IKT

+  Podpira različne izvozne formate (.pptx, .pdf, …)

+  Preprosto in varno vstavljanje slik ; v orodju je omogočeno odpiranje brskalnika Bing iz možnosti “Online Pictures” – vsi prikazani zadetki, pa so le tisti z licenco za nadaljnje uporabljanje

+  Preprosta vdelava videa in zvočne datoteke

+  Slikam je možno dodati razne grafike, animacije, možno je tudi prosto risati po njih

+  Pripravljene so različne predloge za uporabo v razne namene

+  Posebnih učinkov nikoli ne primanjkuje

Plačljiv ➡️ del paketa Microsoft Office

Napredek je potrebno sproti shranjevati

Naenkrat ga lahko ureja le ena oseba

Njegovo deljenje drugim uporabnikom možno le preko elektronske pošte ali USB naprave

Možna je uporaba le lokalno nameščenih pisav

2.Google Slides

+  Uporaba je brezplačna, saj je del Google Dokumentov

+  Ne potrebuje predhodno nameščene nobene programske opreme

+  Sprotno shranjevanje podatkov

+  Omogočen je pregled zgodovine (primerjanje in obnavljanje starejših različic)

Naenkrat lahko ureja več ljudi (med urejanjem je možno komentiranje in sprotno dogovarjanje med člani)

+  Slike in besedilo je možno povezati z URL-ji in drugimi diapozitivi v sami predstavitvi

Omogočena je pretvorba diapozitivov v druge formate ter obratno

Le ko je internetna povezava močna deluje brezhibno

Ponuja le osnovne animacije in prehode

Omogočena je vdelava video posnetkov iz YouTube kanala, ne pa tudi zvočnih datotek

3.Prezi basic

+ Povečava določenih delov predstavitve

+ Edinstvena je tudi nelinearna pot predstavitev  ➡️ avtor si tako sam izbira in ustvarja pot (kar pa morda lahko deluje malo moteče)

Predstavitve je možno deliti v spletu, vendar le z manjšim številom ljudi

Omejena je možnost ustvarjanja/oblikovanje

Plačljiv  ➡️ nujna je tudi internetna povezava (možno ga je zakupiti za delo brez internetne povezave, vendar jaz tu ne vidim nekega velikega smisla)

Potrebno je nekaj časa, da se človek navadi na njegovo uporabo

Potrebna je registracija

Predstavitve niso zavarovane

Na podlagi zgoraj navedenih lastnosti vseh treh orodij, ostaja Power Point še zmeraj moje najljubše orodje za multimedijske predstavitve. Zopet pa navajam, da je moj prispevek subjektiven in da ima vsak pravico do lastne presoje. Jaz vsekakor priporočam vsem uporabo Power Pointa, seveda pa tudi drugih dveh orodij ne bi bilo treba zanemarjati, morda pa bosta Google Slides in Prezi basic nekomu drugemu bila bolj všeč kakor meni.

Licenca Creative Commons

To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.