Uporaba IKT

Sem Teja Glavan, študentka 1. letnika razrednega pouka na Pedagoški fakulteti v Ljubljani. Informacijsko-komunikacijska tehnologija me spremlja že skozi vse šolanje, saj smo generacija, ki je rasla s tehnologijo in vsrkala vsako novost, ki jo je videl svet. Že v osnovni šoli sem obiskovala računalniški krožek, kjer smo se učili uporabe različnih programov, kot so Word, PowerPoint in Excel.  Znanje, ki sem ga pridobila v krožku sem ves čas uporabljala pri nadaljnjem šolanju in sicer pri pisanju seminarskih nalog in predstavitev. Kasneje sem začela uporabljati e-pošto, ki je odlično sredstvo za sporazumevanje s profesorji. Za sporazumevanje in dopisovanje s prijatelji uporabljam Facebook, Instagram in Snapchat.  Svoje datoteke in slike shranjujem s pomočjo Google Photos in Dropboxa. Za predvajanje različnih videoposnetkov pa seveda uporabljam YouTube, ki nam omogoča dostop do vseh videovsebin. Začela sem uporabljati tudi Google Docs, ki nam omogoča sočasno urejevanje istega dokumenta in tako nam pisanje seminarskih nalog vzame veliko manj časa. Odkar imam vozniški izpit veliko uporabljam tudi aplikacijo Google Maps, ki mi pomaga najti željeno destinacijo.

Kot bodoča učiteljica se bom trudila biti v stiku z najnovejšo tehnologijo. Današnji otroci so še bolj v stiku s tehnologijo in vedo že veliko več kot smo mi pri njihovih letih. Za sporazumevanje s starši bom uporabljala e- pošto ali e-asistenta in z njuno pomočjo čim bolj v stiku s starši. V razredu bom uporabljala tudi različne animacije in videoposnetke, ki bodo pripomogli k pestremu pouku. Za urejanje tabel bom uporabljala Excel in tako rezultate prikazala na čim bolj nazoren in urejen način. Trudila se bom tehnologijo uporabljati v različne namene in spodbujala otroke k inovativnosti in čim večji kreativnosti pri izbiranju različnih programov. Največji poudarek pa bom dajala na varnost na internetu, saj menim, da se otroci ne zavedajo kaj vse jih lahko doleti na spletnih omrežjih in tudi ne vedo kako reagirati ob taki situaciji.