Slikovno gradivo z uporabo rastrske in vektorske grafike
~ 2. PROJEKTNA NALOGA ~
(Vir: Pixabay)
RASTRSKA GRAFIKA
- uporaba programa PhotoScape
1.Slika:
– pred obdelavo:
– po obdelavi: ,
POSTOPEK OBDELAVE SLIKE:
1. Nastavila sem velikost slike: Resize – Reduce the longer length: 800px.
2. Nato sem uporabila Film Effect in si izbrala svoj odtenek, ter to shranila.
3. Izbrala sem ikono Text, vpisala v okvirček besedilo, nastavila velikost pisave, barvo in vrsto pisave ter shranila.
4. Ko sem dodala vso besedilo, sem se odločila, da bo nekaj besedila tudi v “oblačku”, zato sem izbrala ikono Speech Balloon in določila obliko oblačka, barvo in vrsto za pisavo ter postavitev oblačka.
5. Na koncu sem v orodni vrstici izbrala še ikono za risanje črt, določila barvo črte in debelo črte.
2. Slika:
- uporaba programa Inkscape
– pred obdelavo:
– po obdelavi:
POSTOPEK OBDELAVE SLIKE
1. Nastavila sem velikost slike: Resize – Reduce the longer length: 800px.
2.Nato sem uporabila Film Effect in si izbrala svoj odtenek, ter to shranila.
3.Izbrala sem ikono Speech Balloon in določila obliko oblačka, barvo in vrsto za pisavo ter postavitev oblačka.
4. Na koncu sem v orodni vrstici izbrala še ikono za risanje črt, določila barvo črte in debelo črte.
VEKTORSKA GRAFIKA
POSTOPEK IZDELAVE VEKTORSKE GRAFIKE:
1. Na levi strani orodne vrstice sem izbrala ikono za risanje kvadrata in pravokotnika, narisala pravokotnik in obarvala črne barve, tako da sem na dnu orodne vrstice izbrala barvo.
2. Nato sem na levi strani orodne vrstice izbrala ikono Riši kroge, elipse, loke (F5) in narisala manjši krog, ga obarvala bele barve in pomaknila na spodnjo polovico že prej narisanega pravokotnika.
3. Mati se narisala še en pravokotnik, ga obarvala bele barve in pomaknila na prvo narisan pravokotnik, tako da se dobila nekakšno podobo mobilnega telefona.
4. Z orodjem za risanje pravokotnikov in kvadratov sem narisala še štiri like, jih pobarvala z roza barvo ter jih nato združila, da je nastala nekakšna ključavnica.
5. Vstavila sem še en manjši pravokotnik bele barve in en manjši krog bele barve, ter ju pomaknila na prej “sestavljeno” ključavnico.
6. Na koncu sem dodala še napis s pomočjo ikone Ustvari in urejaj besedilo (F8), ki je na levi strani orodne vrstice. To besedilo sem nato še uredila, tako da sem spremenila vrsto pisave, velikost pisave, barvo pisave in poravnavo. Ter tako dobila končni izdelek.
Uporabljeni viri in orodja:
- program PhotoScape
- program Inkscape
- Safe.si
- Creative Commons
- Pixabay
REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE
- V tem projektu sem se naučila veliko novega. Naučila sem se uporabljati programa PhotoScape in Inkscape, katera nikoli prej nisem uporabljala. Vendar sem se kaj hitro naučila osnov.
- Če bi imela več časa bi se verjetno bolj potrudila pri vektorski grafiki, saj bi se poskušala domisliti kaj bolj izvirnega in zanimivega.
- Največ časa sem posvetila “iskanju” ideje za izdelavo vektorske grafike in nato še oblikovanju le-te, saj sem si vedno nekaj sproti domišljala, zato na koncu ni nastal izdelek, kot sem si ga na začetku zamislila.
- Po mojem mnenju sem zajela vse kriterije, ki so bili dani. Zato mislim da je moja nalogo opravljena po kriterijih in da sem uporabila kar nekaj domišljije.
- Oba programa se mi zdita precej zanima in uporabna tudi v bodoče. PhotoScape lahko uporabiš kadarkoli za urejanje slik prav tako Inkscape za izdelovanje kakšnih logov. Zato bom se temu poskušala posvetiti tudi kot učiteljica z učenci, da spoznajo ta programa in kaj tudi sami oblikujejo, saj si s tem razvijajo predvsem domišljijo in svojo ustvarjalnost.
- Najljubše mi je bilo urejanje slik s programom Photoscape, saj že od nekdaj zelo rada urejam slike (spreminjam kontraste…), manj všeč pa mi je samovrednotenje, saj se kar težko ocenim.
- Glede projekta ne bi nič kaj spreminjala, saj so navodila jasno zastavljena in ne preveč zahtevna. Mogoče bi bilo edino dovolj, da bi pri rastrski grafiki opisali potek urejanja slike smo pri eni sliki in ne pri obeh, ker mi je to vzelo kar veliko časa.
Avtorica: Tjaša Bohar
Mentorica: mag. Alenka Žerovnik
Pedagoška fakulteta Ljubljana, Razredni pouk
1.letnik, IKT
29. april 2020
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.