Slikovno gradivo
Slikovno gradivo z uporabo rastrske in vektorske grafike
Najprej sem uredila 2 fotografiji z uporabo rastrske grafike. Uporabila sem program photoscape.
1.RASTRSKA GRAFIKA
pred obdelavo:
ločljivost: 4032 × 3024
velikost: 4.61 MB
format: JPG
po urejanju:
- Odprla sem program photoscape in izbrala možnost editor.
2. Nato sem naložila želeno sliko. Zmanjšala sem ji ločljivost na 800 px. Najprej jo je imela 3024×4032, potem pa 600×800. S tem sem ohranila prvotno kvaliteto, a zdaj zasede mnogo manj prostora.
3. Uporabila sem orodje za obrezovanje-crop in izbrala le del slike, ki ga želim obdržati.
4. Pri spremembi barve sem izbrala srednjo potemnitev, da sem dobila temnejšo sliko in bo v nadaljevanju besedilo bolje vidno. S tem sem dobila tudi nekaj globine, vidne so sence in objekt na sliki pride bolje do izraza.
5. Med okvirji sem poiskala črnega in ga vključila na sliko. Potem sem izbrala še photo+frame, da sem združila ovir s sliko. S tem sem dosegla, da se bo prilagajal sliki ob spremembah (obračanje, spreminjanje velikosti ipd.). Sedaj (po obrezovanju slike in dodatku okvirja je slika ločljivosti 772×808)
6. Naslednje orodje je bilo dodajanje pisave. Ko sem besedilo vnesla sem ga tudi uredila (izbrala sem tip pisave in velikost). Na koncu sem izbrala še ukaz: photo+object, da sem besedilo vključila v sliko in poskrbela, da se bo spreminjal skupaj s spreminjanjem slike.
7. V orodni vrstici sem izbrala orodje »nariši škatlo« kar mi je omogočilo, da sem narisala pravokotnik.
8. Med ikonami sem poiskala še 2 primerni in sicer srce, ker izraža pozitivnost in klicaj, ker poudari pomembnost napisanega stavka.
V nadaljevanju sem z istim programom obdelala še eno fotografijo.
Pred obdelavo:
ločljivost: 4032 × 3024
velikost: 6.10 MB
format: JPG
Po urejanju:
ločljivost: 600×800
velikost: 314 KB
format: JPG
2. Uporabila sem orodje za prilagajanje barve in svetlosti. Določila sem stopnjo osvetlitve in s tem dosegla, da je bolj viden spodnji del slike (ker je pomembnejši glede na namen te grafike).
3. Za nadaljevanje sem izbrala risanje oblike zaobljene škatle. Sem sem v nadaljevanju vnesla nekaj besedila.
4. Med oblikami sem poiskala risanje črte in tam našla tudi risanje puščice, kar mi je olajšalo delo.
5. V nadaljevanju sem dodala besedilo in ga primerno uredila.
6. Iz orodne vrstice pri objektih sem dodala balon in mu določila obliko ter vpisala besedilo.
7. Ta postopek sem še enkrat ponovila, le da je bila izbira balona drugačna.
8. Med ikonami sem poiskala nekaj primernih glede na zapisano besedilo. Nato sem pri spodnjem besedilu dala vsak stavek v novo vrstico, da je namen fotografije hitreje viden. Na koncu sem še uporabila ukaz photo+objects, da sem združila vse elemente skupaj s sliko.
2. VEKTORSKA GRAFIKA
V nadaljevanju sem naredila še vektorsko grafiko z orodjem Inkscape.
1. Odprla sem program inkscape in izbrala funkcijo ustvari pravokotnike in kvadrate. Narisala sem pravokotnik.
2. Z istim orodjem sem narisala še en pravokotnik in mu spremenila barvo, da se ločita med seboj.
3. V zgornji vrstici sem izbrala path in nato object to path ter vključila 2. Orodje na levi strani. Tako sem lahko posamezna oglišča pravokotnika premaknila navznoter, torej spodnja dva do sredine, da sem dobila videz pisemske ovojnice.
4. Spremenila sem barvo obeh likov in uporabila ukaz ctrl+c ter ctrl+v da sem naredila kopiji obeh likov. Oba sem zmanjšala in ju obarvala. Uporabila sem svetlejši odtenek.
5. Med orodji sem poiskala tistega, s katerim ustvarim kroge in elipse. Naredila sem elipso in naredila 2 kopiji. Vsako sem rahlo zmanjšala in obarvala z drugo barvo.
6. Celoto teh treh elips sem večkrat kopirala in nato urejala velikost in nagnjenost, da sem dobila obliko verige.
7. Del verige sem označila, ga kopirala in nato obrnila. Tega sem potem zmanjšala in naredila še dve kopiji, tako da je nastala tanjša in krajša veriga. Pismo sem označila in ga prenesla do verige.
8. Pismo in verigo sem večkrat kopirala in vsakič spremenila barvo, velikost in pozicijo.
9. Med orodji sem izbrala ustvari besedilo in ga nato napisala. Določila sem mu velikost in sredinsko poravnavo.
10. Na koncu sem sliko še izvozila kot sliko png.
končni izdelek:
Uporabljena orodja:
viri:
https://www.varniinternet.si/blog/25-nasveti-za-vzgojo-digitalnih-drzavljanov
https://safe.si/nasveti/obnasanje-na-spletu/spletni-in-mobilni-bonton
REFLEKSIJA
- Kaj sem se novega naučil/a v tem projektu?
Pri izdelavi projekta sem zopet osvežila in izboljšala svoje znanje o programih Photoscape in Inkscape. Naučila sem se tudi, kako lahko preproste slike spremenim, da dobijo uporabno vrednost.
- Če bi imel/a več časa, bi dodal/a, spremenil/a, izboljšal/a …
Izboljšala bi vektorsko sliko, saj Inkscape ponuja res ogromno možnosti za izdelavo grafike. Ker ponuja možnost približanja vsakega delčka, bi to lahko izkoristila in dodala več podrobnosti in lepše oblikovala posamezen objekt. Grafika bi tako postala lepša in bolj dodelana.
- Kateremu delu si posvetil/a največ časa in zakaj?
Najdlje sem ustvarjala vektorsko grafiko, saj moraš res paziti kaj označiš in kaj premakneš. Poleg izdelave grafike sem porabila veliko časa tudi za shranjevanje slik in pisanje postopka.
- Kako ocenjuješ svoje delo glede na dan kriterij ocenjevanja?
Menim, da sem z vsebino in idejo zadostila kriterijem. Slabše sem se odrezala pri pisanju postopka, saj sem večkrat pozabila zapisati, s katerim orodjem točno sem nekaj naredila oz. sem to posplošila (narediti bi morala še več fotografij).
- Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabil/a tekom študija in na svoji poklicni poti?
Znanje bom lahko uporabila npr. pri izdelavi seminarskih nalog (za zmanjšanje resolucije fotografij), kasneje v poklicu pa za izdelavo kakšne grafike za predstavitev in popestritev kakšne teme (menim, da je učencem bližje vektorska grafika kot realne fotografije, saj spominja na risanke in slike v otroških knjigah).
- Kaj mi je bilo pri projektu najljubše in kaj najmanj?
Najljubša mi je bila obdelava dveh fotografij, saj sem ob izdelavi in razmišljanju, kako jo narediti čim bolj pregledno in hkrati poučno kar pozabila na čas. Najmanj mi je bilo všeč razmišljanje kaj narediti za vektorsko grafiko, da bo imela nek smisel in povezavo s temo ter pisanje postopka izdelave in obdelave grafike.
- Kaj bi spremenil v definiciji projekta, da bi bil boljši?
Med izdelavo se mi ni zgodilo, da ne bi vedela kaj narediti, saj so bila navodila zapisana zelo jasno z dodanimi povezavami za pomoč, zato definicije naloge ne bi spremenila.
Ime in priimek avtorja: Tina Debevc
Imeni in priimka mentorjev: mag. Alenka Žerovnik, dr. Irena Nančovska-Šerbec
Razredni pouk, IKT, 1. letnik