Recimo NE spletnemu nadlegovanju: INFOGRAFIKA

Za projekt Infografika sem v sklopu teme Varnost na spletu ustvarila plakat v programu Canva.

PLAKAT:

This work is marked with CC0 1.0 Universal This work is marked with CC0 1.0 Universal

POSTOPEK IZDELAVE:

Najprej sem na svoji mobilni napravi odprla program Canva. Tam sem izbrala možnost izdelave plakata, program pa mi je že takoj podal razne predloge, kljub temu sem izbrala prazno stran.

1. korak
2. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Pod zavihkom Backrounds sem poiskala ozadje, ki mi je bil najbolj všeč. V oči mi je padla tematika šolske table, zato sem naprej gradila plakat v tem smislu.

3. korak
4. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Nato sem šla pod zavihek Besedilo in dodala naslov. Izbrala sem si poljubno pisavo, seveda pa sem poskušala pri tem upoštevati dejstvo, da se bo sklada z mojo tematiko, hkrati pa bo pisava čitljiva za bralca. Izbrala sem tudi rozast odtenek barve, da bi bil naslov dobro viden.

5. korak
6. korak
7. korak
8. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Po barvni shemi sem podnaslove obarvala z odtenkom zelene, da bi tudi ti nekoliko izstopali, hkrati pa se ne bi tepli z barvo naslova. Izbrala pa sem tudi pisavo, ki mi je zdela dovolj čitljiva pa tudi dobro ujemanje s tematiko krede na tablo.

9. korak
10. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Ko sem uredila naslov in podnaslove sem izbrala zavihek Dodaj nekaj besedila telesa, izbrala pisavo Bakerie bold in vpisala svoje besedilo na plakat. Vse skupaj sem na plakatu urejala z večanjem in manjšanjem besedila, v smislu, da sem povečala dele besedila, ki so bolj pomembni, ter nekoliko pomanjšala tiste, ki niso tako pomembni. Besedilo sem za lažje urejanje tudi združevala in razdruževala, da sem lahko dobila želeno postavitev na plakatu.

11. korak
12. korak
13. korak
14.korak
15. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Za popestritev sem želela vstaviti tudi fotografije, ki sem jih izdelala v prejšnji projektni nalogi, kar sem storila tako, da sem pod zavihkom Galerija izbrala ustrezni fotografiji, ki mi jih je program sam vstavil v plakat. Sama sem jih nato le nastavila na želeno mesto.

16. korak
17. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Na podoben način sem s programom vstavila na plakat tudi nekaj ikon in drugih slik, ki mi jih je program sam ponudil. Pod zavihkom Elementi sem izbrala tiste, ki sem si jih zamislila in jih nato namestila na ustrezno mesto na plakatu. Izbirala sem ikone in slike, ki so se ujemale z mojo tematiko, seveda pa sem pazila, da ne bi bilo preveč, ter da so se elementi tudi barvno ujemali.

18. korak
19. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Na isti način sem vstavila tudi ostale detajle.

20. korak
This work is marked with CC0 1.0 Universal

Na koncu sem izdelek še shranila v PDF in PNG obliki.

21. korak
22. korak

SAMOREFLEKSIJA IN VREDNOTENJE:

Projekt Infografika mi je podal veliko novega znanja in izkušenj. Naučila sem se uporabljati program Canva, s katerim sem se v tem letu prvič srečala. Spoznala sem njegove funkcije in kaj vse lahko s pomočjo programa ustvariš. Ker sem plakat delala na temo Varnosti na spletu, sem prebirala tudi različne članke o tem, tako da sem spoznala tudi nekaj novih dejstev glede te tematike.

Največ časa mi je vzelo pregledovanje literature in virov, da sem pridobila potrebne informacije za izdelavo plakata. Našla sem ogromno stvari, tako da je bila precej zahtevna naloga tudi to, da sem besedilo kar se da skrčila, a še vedno zajela bistvo. Sama izdelava plakata mi sicer ni povzročala večjih težav, kljub temu pa ti vzame precej časa, da vse elemente na plakatu estetsko urediš, še posebej če ne poznaš programa in se loviš pri iskanju funkcij, ki jih želiš izvesti. Kljub temu sem pri izdelavi uživala, saj se rada poigram s takšnimi in drugačnimi funkcijami v takih programih kot je Canva. Poleg tega mi je bilo zopet všeč, ker smo bili lahko pri delu kreativni in izrazili svoje ideje v izdelku.

Veščine, ki sem jih pridobila mi bodo definitivno prišle prav v prihodnosti, saj ne dvomim da se bom s podobnimi nalogami in kreativnimi računalniškimi izdelki še srečevala, tako pri nadaljnjem študiju, kot kasneje na poklicni poti. Tako kot sem že povedala pri rastrski n vektorski grafiki, menim da bodo take veščine in znanja že v bližnji prihodnosti osnova računalniškega znanja.

AVTOR: 1711

MENTOR: mag. Alenka Žerovnik