INFOGRAFIKA – PROJEKTNA NALOGA

Se kdaj vprašam? by LOLA is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Infografika by Lola is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

OPIS IN PRIKAZ IZDELAVE INFOGRAFIKE

Za ustvarjanje infografike sem uporabila program Canva. Najprej sem si v Canvi na eno stran zbrala vse potrebne elemente in slike, ki bi mi pri ustvarjanju prišli prav. Prav tako sem si izbrala že izdelan primer izobraževalnega plakata, ki pa sem ga v nadaljnje preoblikovala. V prostor za iskanje sem vpisovala želene elemente (npr. speaking – govorjenje, photos – slike ipd.), katere sem želela vključiti v samo infografiko. Te elemente, ki sem jih imela zbrane na eni strani, sem nato kopirala in ustvarjala svoj izobraževalni plakat na dodatni (na pravi) strani Canve. V podane okvirčke za besedilo sem nato vpisovala svoje besedilo, ga urejala. Uredila sem velikost, barvo in vrsto pisave. Če tega ne bi bilo pa bi dodajala besedilo s kliki: “T” (besedilo) , nato “Dodajte nekaj besedila telesa” in zapisala želeno besedilo. Pri tem sem ves čas pazila na razmerja, levo poravnavo in simetrijo, zato sem imela vklopljeno tudi ravnilo. Ravnilo se mi je sicer vklopilo samo – verjetno zato, ker sem si izbrala primer infografike ali pa zato, ker sem infografiko v Canvi že izdelovala nekaj dni nazaj. V splošnem se ravnilo vklopi s kliki v orodni vrstici, v levem kotu zgoraj: Datot. – Prikaži nastavitve – Prikaži ravnila in vodila. Tekom ustvarjanja sem urejala še zadnje detajle. Kot npr. barvo ozadja, skladno z mojo temo oz. z vsebino. Na koncu sem s Choose a License vključila avtorstvo. Gumbi oz. kliki, ki pa so mi omogočili izdelavo infografike pa so podrobno in za lažjo predstavo prikazani na spodnjih posnetkih zaslona, ki sem jih nato uredila v programu Word in izvozila kot slike. Na koncu sem infografiko izvozila v PNG in PDF s klikom zgoraj desno: Deli z drugimi – Prenos – Vrsta datoteke – PNG in PDF tiskanje.

Viri, ki sem jih uporabila za vsebino:

Dokaz izdelave št. 1 by LOLA is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 2 by LOLA is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 3 by LOLA is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 4 by LOLA is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 5 by LOLA is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 6 by LOLA is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 7 by Lola is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 8 by Lola is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Dokaz izdelave št. 9 by Lola is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Primerjava by Lola is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

SAMOREFLEKSIJA

Pri projektu Infografika, ki se nanaša na varnost – varovati osebne podatke in zasebnost v digitalnih okoljih, sem zelo uživala. Programa Canva in Word sta mi dobro poznana, zato nisem imela večjih problemov. Pri Canvi sem se tekom vaj dodatno naučila kako vključiti ravnilo in kako dobro ustvariti kompozicije ter razmerja med elementi. Če bi imela več časa, bi verjetno dodatno izboljšala še samo vsebino besedila, čeprav sem imela že sedaj težave skrajšati besedilo in povedati bistvo – zaradi stiske s prostorom. Besedilo namenjeno otrokom, se mi zdi povsem ustrezno, sploh za petošolce, ki so vse bolj vešči tako v tehnologiji kot tudi na spoznavni ravni. Največ časa sem namenila besedilu (vsebini) in izdelovanju infografike – predvsem razmerjem med elementi. Glede na dan kriterij menim, da sem zajela vse potrebne zahteve naloge. Prav tako sem upoštevala nasvete pri oddani nalogi v spletni učilnici in levo poravnavo za pisanje bloga, kar ste mi zapisali pod opombe pri predhodni projektni nalogi. Zagotovo pa bi se kakšno stvar dalo izboljšati, saj nihče ni popoln in se učimo vse življenje. Najtežji element mi je bil izdelava infografike in prikaz njenega postopka, saj mi je veliko lažje demonstrirati postopek izdelave, kot pa ga ubesediti. Pri projektu sem zelo uživala in mi je bilo vse všeč in pri sami definiciji projekta ne bi nič spremenila. Znanje, ki sem ga pridobila tekom tega projekta, bom lahko uporabila pri izdelavi raznih plakatov, kot tudi na splošno v vsakdanjem življenju, ki ne bo vezano le na mojo poklicno pot. Vse skozi si bom prizadevala, da bom bodoče učence spodbujala k varni uporabi interneta, bodisi objavljanja kot tudi zajemanja fotografij, deljenja njihovih osebnih podatkov na spletu ipd., predvsem pa to, da če imajo kljub predpisani in zaželeni starosti že družbena omrežja, da so pazljivi koga sprejemajo oz. dodajajo in kaj osebi o sebi povedo, saj dandanes vedno več ljudi uporablja družbena omrežja in nikoli ne veš, kdo je na drugi strani zaslona.