Infografika o varovanju zasebnosti na mobilniku
Ljudje na mobilniku aktivno uporabljamo socialna omrežja (kot sta Instagram, Facebook itd.), imamo veliko fotografij, sebkov shranjenih v galeriji, pošiljamo sporočila, shranjujemo informacije o našem finančnem stanju in še mnogo več. Uporabljanje mobilnika večini predstavlja zabavo in možnost za odklop od vsakodnevnih opravil. Pri tem moramo biti pozorni na varovanje zasebnosti, kajti zelo hitro se zgodi, da nekdo izrabi naše podatke proti nam in nas z njimi izsiljuje. Z namenom, da ne pride do teh nevšečnosti se moramo držati nekaterih ukrepov. Paziti moramo, da svoje mobilne številke ne dajemo neznancem in je ne objavljamo na spletu. Odsvetovano je pošiljanje razgaljenih fotografij, saj se te lahko hitro razširijo med številnimi uporabniki družbenih omrežij. V javnosti moramo biti pazljivi, kje hranimo telefon, da nam ga ne ukradejo. Če pa do tega pride, lahko storilcem otežimo nadaljnjo raziskovanjem po našem mobilniku, s kvalitetnim geslom. Ta naj vsebuje vsaj 10 znakov; priporočljiva je uporaba velikih in malih črk, številk ter drugih znakov.
Ozaveščanje mladih o varovanju zasebnosti je pomembno, saj se s tehnologijo srečujejo vedno pogosteje. Zdi se mi smiselno, da se jih seznani na kaj morajo biti pozorni pri uporabi mobilnih naprav, zato sem na to temo izdelala infografiko. Za izdelavo le te sem si pomagala s Canvo. Podatke sem našla na spletni strani Safe.si, kjer je mogoče najti še veliko drugih zanimivih ter poučnih vsebin.
Infografika
Varovaje zasebnosti na mobilniku by Dragi is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Varovaje zasebnosti na mobilniku by Dragi is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Postopek izdelave
Infografika 1 by Dragi is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Infografika 2 by Dragi is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Infografika 3 by Dragi is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Infografika 4 by Dragi is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Infografika 5 by Dragi is licensed under CC BY-NC-SA 4.0
Refleksija dela in samovrednotenje
Pri tem projektu sem se seznanila s Canvo. Njena uporaba je enostavna in omogoča veliko orodij za izdelavo različnih projektov od infografov, tabel do videoposnetkov. Malo me je zmotilo le to, da ni tako pestrega izbora grafik oziroma fotografij, ki bi se smiselno ujemale z napisanim besedilom.
Največ časa sta mi vzela poravnava in razmiki med posameznimi elementi infografike, saj je hitro lahko prišlo do tega, da so bili ti na eni strani bolj oddaljeno kot na drugi. Kot sem že omenila, mi je precej časa vzela tudi izbira slik, saj pogosto ni našlo zadetka, ki sem si ga želela. Všeč mi je bila sama izdelava in oblikovanje celotnega projekta.
Če bi imela več časa bi še bolj preučila same razmike in poravnave in si podrobneje pogledala katere funkcije Canva omogoča.
Na izdelek sem ponosna, saj sem s čim takim prvič seznanila. Zdi se mi, da sem delo opravila dobro.
Canva mi je zelo všeč in definitivno jo bom uporabila tekom študija za druge projekte ali pa za izdelavo različnih plakatov, grafov, poučnih infografik tudi za druga področja v življenju. Priporočila jo bom svojim učencem, je pa res da ima vsak posameznik določeno aplikacijo, ki jo najbolj preferira.