Infografika
~ 4. PROJEKTNA NALOGA ~
POSTOPEK IZDELAVE PLAKATA:
- V zavihku Ustvari izdelek, sem izbrala Plakat.
- V zavihku Ozadje sem si izbrala ozadje za plakat.
- V zavihku Besedilo, sem izbrala Dodaj naslov, zapisala svoj naslov in v orodni vrstici izbrala velikost pisave in slog, po moji želji.
- V zavihku Besedilo sem izbrala kombinacijo pisav, ki se mi je zdela najboljša. V orodni vrstici sem nato tej pisavi še spremenila bravo in velikost.
- Ko sem zapisala vso besedi, sem 6 sklopov razporedila na levo stran plakata.
- Pred vsak sklop besedila sem izbrala motiv (klicaj): izbrala sem zavihek Elementi in vpisala “klicaj”, ter enega izbrala. Nato sem ta klicaj pomaknila na željno mesto in mu v orodni vrstici spremenila barvo.
- Pod zavihkom Elementi sem nato še izbrala nekaj motivov (na enak način kot prej “klicaj”), prilagodila velikost in jim v orodni vrstici spremenila barvo, da se je usklajevalo z mojim plakatom.
Uporabljani viri in orodja:
- izdelava plakata s spletnim orodjem Canva
- Safe.si
- varniinternet.si
- proces usvajanja inforgrafika
- Creative Commons
- program PhotoScape
REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOSTENJE
- V tem projektu sem se naučila veliko novega. Nikoli prej se nisem srečala z izdelavo infografike, zato je ta projekt bil za mene velik izziv. Naučila sem se uporabljati spletno orodje Canva, po mojem mnenju ni zahtevno delo s tem programom, saj je v slovenščini in ga kaj hitro osvojiš.
- Če bi imela več časa, bi se bolj poigrala s tem programom in naredila še zanimivejši plakat.
- Največ časa sem posvetila urejanju plakata. Kar nekaj časa je trajalo, da se uredila besedilo in slike, da mi je postal plakat všeč, ker nekatere slike, ki sem jih želela vložiti, so bile plačljive in sem potem potrebovala veliko časa, da sem našla spet takšno, ki mi je bila všeč.
- Po mojem mnenju sem nalogo odlično izvedla, saj sem sledila danim navodilom in tako ustvarila plakat po mojem okusu.
- To pridobljeno znanje mi bo gotovo še velikokrat prišlo prav tako v bodočem poklicu kot tudi zdaj tekom študija. To bi zelo priporočala vsem učiteljem, da predvsem mlajšim učencem na ta način ustvarijo nek povzetek učne snovi in skupaj z učenci preverijo, če so vso znanje osvojili v dobri meri. Če dopušča čas je pa zanimivo, da se tudi učenci seznanijo s tem programom in mogoče poskusijo sami kaj izdelati, saj je ta program v slovenščini in jim delo ne bo težko.
- Pri izdelavi plakata mi je bilo najljubše izbiranje pisave in barve – ustvarjanje po mojem okusu. Najmanj všeč mi je pa bilo pisanje korakov pri izdelavi, ker sem istočasno kot sem izdelovala plakat morala še zajemati slike zaslona in pisati potek, zato je ta izdelava plakata trajala kar nekaj časa.
- Samega projekta ne bi spreminjala, saj se mi zdi, da so navodila dobro in smiselno zastavljena. Čeprav nam je študentom precej časa vzelo pisanje tega poteka izdelave, je za naš bodoči poklic to zelo pomembno, saj bomo morali znati učence dajati dobra navodila.
Avtorica: Tjaša Bohar
Mentorica: mag. Alenka Žerovnik
Pedagoška fakulteta Ljubljana, Razredni pouk
1. letnik, IKT
28. april 2020
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna
Odlično. Skladna infografika z ravno prav vsebine in pomenljivimi piktogrami. Odlično.
Slikam postopka izdelave tudi lahko dodate licence, saj jih bodo tako lahko drugi avtorji uporabili in ustrezno citirali. Tudi iskalniki jih bodo znali ustrezno filtrirati.