Slikovno gradivo z uporabo rastrske in vektorske grafike

Tema moje projektne naloge je spletni bonton, za katerega sem se odločila z razlogom. Zdi se mi, da je na spletu vedno več nasilja in nadlegovanja, ki na celotni splet meče slabo luč. Prav zaradi tega imajo marsikateri učitelji in tudi starši zadržke do uporabe spleta v šoli in pri mlajših otrocih. Pri ustvarjanju slikovnega gradiva sem razmišljala o tem, kakšne slike bi mi prišle prav pri izdelavi infografike in interaktivne multimedijske predstavite, s katerima bi rada učiteljem ustvarila pomožno gradivo, da bodo otroke poučili o spletnem bontonu in jim s tem omogočili boljšo in varnejšo uporabo spleta.

RASTRSKA GRAFIKA

PRVA fotografija

PRED OBDELAVO

Najprej sem naredila posnetek zaslona mobilnega telefona, na katerem je prikazan pogovor med mano in prijateljico, ki je z mano na fotografiji, ki sem si jo želela objaviti na socialnih omrežjih. Obe fotografiji bom kasneje uporabila tudi v interaktivni multimedijski predstavitvi.

Dimenzije: 1771 x 3840
Velikost: 1,0 MB
Format: JPG

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Ko sem prejela dovoljenje prijateljice za deljenje fotografije sem v brezplačnem programu za urejanje PhotoScape X pričela z obdelavo. Odprla sem zavihek “Editor” in našla želeno fotografijo v mapi Prenosi, kamor sem si jo tudi shranila.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Zatem sem fotografijo obrezala, da bo v središču najina fotografija in pogovor, v katerem sem jo vprašala za dovoljenje, saj je to bistvena informacija, ki jo želim podati bralcem. To sem storila s klikom na zavihek “Edit”, nato pa gumb “Crop” in označila del slike, ki sem ga želela obdržati.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Nadaljevala sem z urejanjem barv na fotografiji, pod zavihkom “Color”. Spremenila sem svetlost, globino in čistost, nekoliko sem povečala tudi “prisotnost topline” in pa živahnost barv na fotografiji.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Iz zavihka “Color” sem se premaknila na zavihek “Insert”, v katerem sem uredila večino fotografije, saj sem dodala kar nekaj elementov.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Najprej sem dodala puščico (ang. Arrow), za katero sem izbrala najprej belo barvo (kasneje sem jo uskladila z okvirčkom in jo zamenjala v mavrično mešanico barv) in pa nekoliko zakrivljeno obliko.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

V naslednjem koraku sem s črnim ovalom prekrila znak za urejanje in deljenje fotografije v Messengerju, da sem lahko na tisto mesto kasneje dodala besedilo in okvirček.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Na fotografijo sem dodala še besedilo s klikom na gumb “Insert” in nato “Text”. Ko sem besedilo napisala v pravokotnik temu namenjen, sem spremenila velikost besedila in pisavo, prav tako sem spremenila poravnavo iz leve v sredinsko.

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Da bi bralec še prej opazil besedilo, sem ga uokvirila z zaobljenim pravokotnikom mavričnih barv (na tem koraku sem spremenila tudi barvo puščice).

This work by Kueščn is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

Svoje spremembe sem shranila in dobila takšno fotografijo.

PO OBDELAVI

Dimenzije: 1759 x 2443