Primerjava orodij za izdelavo multimedijske predstavitve

V času šolanja se učenci, dijak, študentje in učitelji pogosto srečujemo s  predstavitvami pri najrazličnejših primerih. Dodelijo nam teme katere je potrebno raziskati, napisati seminarsko nalogo ali pa narediti  multimedijsko predstavitev. Za to si moramo izbrati program oz. orodje s katerim bomo predstavitev naredili. V nadaljevanju vam bom opisala tri orodja s katerimi sem se v preteklosti že srečala: PowerPoint, Prezi in Google Slides.

PowerPoint je del paketa Microsoft Office , ki ga velikokrat dobimo ob nakupu novega računalnika, je plačljiv in zato ni dostopen vsem. Prezi-jev  Basic plan je brezplačen paket z zelo omejenimi funkcijami, za nadgradnjo je potreba doplačati. Google Slides je od treh edini v celoti brezplačen program. Zanj je potrebno imeti samo google račun.

Podrobneje opisane prednosti in slabosti posameznih programov:

PowerPoint Prezi-Basic plan Google Slides
PREDNOSTI

shranjeno na računalniku

vsako predstavitev lahko zaklenemo z geslom

delimo lahko z drugimi, če uporabljamo PowerPoint Online

omogoča ogromno animacij, posebnih učinkov, barvnih tem

enostavna uporaba

dodajamo lahko slike, video posnetke, zvočne posnetke

brezplačen

shranjeno v oblaku

kdorkoli lahko z Prezi računom lahko dostopa do predstavitve

lahko delimo z drugimi prek oblaka (več ljudi hkrati lahko obdeluje predstavitev)

aktiven in razgiban

brezplačen (del paketa Google Docs)

shranjeno v oblaku

lahko delimo z drugimi v oblaku (več ljudi hkrati lahko obdeluje predstavitev)

sprotno shranjevanje vGoogle Drive

velika izbira pisav

lahko ga prenesemo (tudi v PowerPoin format)

enostavna uporaba

SLABOSTI

plačljiv (potrebna je naročnina na  Microsoft Office-70€ ali več)

v PowerPoint Online je omogočeno le nekaj osnovnih animacij in posebnih učinkov

izbira med pisavami, ki so naložene na računalniku (se ne prenesejo s predstavitvijo na drugi računalnik)

linearen program

ročno shranjevanje sprememb

ponuja mesečno naročnino v katerih se odpre več funkcij-nadgrajena

ne moremo  je prenesti

bolj komplicirana uporaba predvsem za začetnike

omogoča samo osnovne barvne teme, animacije in prehode

potreben google račun

ni preveč atraktiven

linearen program

ne podpira zvočnih datotek

Kot bodoči učitelji moramo biti odprti za spremembe in izboljšave. Od posameznika je odvisno kateri program mu bo najbolj ustrezal. Sama najpogosteje uporabljam PowerPoint sam mi je bil predstavljen že v osnovni šoli, ko sem se prvič srečala s pripravo predstavitve. Prezi je dobra alternativa za popestritev vsakdanjega PowerPointa, a potrebno je biti pazljiv da z posebnimi učinki in povezavo med deli predstavitve ne pretiravamo. Gledalci se lahko hitro zmedejo in si zaradi prevelikih informacij ne zapomnijo pomembnih podatkov.