Primerjava orodji za izdelavo multimedijske predstavitve

Multimedijska predstavitev je današnjim generacijam predstavljena že od samega začetka šolanja in nas spremlja vse naprej v življenju, zaradi vse večje uporabe računalniške tehnologije. Ker so ena izmed pomembnih opor pri poučevanju, bodo multimedijske predstavitve v mojem bodočem poklicu imele zagotovo pomembno vlogo.

Za izdelavo teh predstavitev poznamo več orodji in programov, ki nam jih pomagajo oblikovati po naših željah. V tem prispevku bom tako primerjala tri najbolj znane programe: Microsoft PowerPoint, Prezi in Google Slides, s katerimi sem imela tudi sama izkušnje.

Microsoft PowerPoint

Eden najbolj znanih in uveljavljenih programov za izdelavo multimedijskih predstavitev. Zanj je značilna linearna oblika predstavitve, ki je sestavljena iz drsnic, ki si sledijo v vrstnem redu. Je del paketa Microsoft Office.

PREDNOSTI:

• Eden izmed enostavnejših programov (najpogostejši program za predstavitve s katerim se učenci spoznajo v šoli)
  • Velika možnost izbire za vizualni prikaz predstavitve (razne animacije, tema drsnic, pisave, barve…), ter tudi veliko funkcij za urejanje
  • Možnost tiskanja (na poljubne načine)
  • Za dijake in študente je brezplačen (drugače plačljiv)
  • Za uporabo ni potreben dostop do internetna
  • Zasebnost in varnost (izdelava ni preko spleta)
  • Tudi sama predstavitev ni odvisna od internetnega dostopa (in tako bolj zanesljiva)

SLABOSTI:

• Plačljiv (je v sklopu Microsoft Office, ki mora biti naložen na napravo, za delovanje programov kot so ppt)
  • Ureja ga lahko le ena oseba na enkrat (ni priročen pri skupinski izdelavi)
  • Omejena velikost predstavitve, saj jo je drugače težko deliti z ostalimi preko maila (poiskati moraš druge rešitve) – nevšečnost

Sama najpogosteje uporabljam ravno Microsoft PowerPoint, saj sem nanj najbolj navajena in tako v njem izdelam predstavitve najhitreje. Torej bi lahko rekli, da je ekonomičen. Ima veliko funkcij in orodji, da imaš pri predstavitvi lahko ustvarjalno svobodo, vendar vseeno manj kot v Preziju.

Prezi

Za Prezi je značilna nelinearna oblika, ki bi jo lahko primerjali z obliko miselnega vzorca. Začne se z celotno predstavitvijo, ki predstavlja skoraj, da neko sliko, nato pa se približujemo določenemu predelu na tej sliki, kjer so deli naše predstavitve.

PREDNOSTI:

• Brezplačen (osnovni program – Prezi basic)
  • Izdelava preko spleta, kar omogoča, da ga lahko izdeluje več ljudi hkrati
  • Lažje posredovanje drugim (spletna povezava)
  • Velika možnost kreativnosti in svobode pri izdelavi predstavitve
  • Veliko funkcij in animacij
  • Pri izdelavi, se predstavitev sproti shranjuje avtomatsko

SLABOSTI:

• Odvisen od interneta (ne moramo uporabljati brez)
  • Za uporabo je potrebna registracija
  • Morda ni tako poznan in tako vzame več časa za izdelavo
  • Predstavitev lahko hitro postane zmeda zaradi razvejanosti
  • Manjša zasebnost, saj ga izdelujemo preko spleta
  • Predstavitev odvisna od internetne povezave

Tudi program Prezi sem že uporabljala in bila navdušena nad samimi možnostmi, za inovativne in zanimive predstavitve. Vendar ga ne uporabljam več, saj mi časovno vzame veliko več časa za izdelavo enake predstavitve v njem, kot pa v PowerPointu.

Google Slides

Zanj je značilno, da je zelo podoben PowerPointu. Tukaj gre prav tako za linerani tip predstavitve, kjer si v vrstnem redu sledijo drsnice.

PRDNOSTI:

• Brezplačen za vse uporabnike (potreben le Google račun)
  • Ker se ga izdeluje preko spleta je primeren za uporabo pri timski izdelave predstavitve
  • Predstavitev se pri izdelavi shranjuje avtomatsko
  • Po izdelavi, ga lahko prenesemo (shranimo v računalnik) kot PowerPoint
  • Ker je podoben PowerPointu, s katerim je veliko ljudi že seznanjeni, ga je lažje uporabljati, kot npr. Prezi

SLABOSTI:

• Brez internetne povezave, ga ni mogoče uporabljati
  • Ima veliko manj funkcij in orodij, ki ti pomagajo pri sami izdelavi prestavitve (težje urejanje)
  • Vseeno nekoliko težje uporabljanje funkcij (če nisi dobro seznanjen z njim)

Google Slides sem od vseh programov spoznala najkasneje in tudi uporabljala najmanj. Menim, da pride zelo prav pri skupinski izdelavi predstavitve, všeč pa mi je tudi, da ga na koncu vseeno lahko shranimo kot ppt.

Vsak od programov ima tako prednosti, kot slabosti. Po mojem mnenju je predvsem odvisno koliko je človek seznanjen in navajen na njihovo uporabo. Prav tako različnim ljudem odgovarjajo različne vrste predstavitev in tako tudi način izdelave.

Licenca Creative Commons
To delo je objavljeno pod licenco Creative Commons Priznanje avtorstva-Nekomercialno-Brez predelav 4.0 Mednarodna.