Slikovno gradivo z uporabo rastrske in vektorske grafike
Za temo projektne naloge sem si izbrala varnost na spletu, saj je s povečano rabo spleta in njegovim napredkom rastejo tudi goljufije in prevare na spletnih omrežjih.
Pri tej nalogi sem uporabljala programa Photoscape X za rastrsko grafiko in Inkscape za vektorsko grafiko.
RASTRSKA GRAFIKA
Fotografija pred obdelavo
Fotografija po obdelavi
Postopek obdelave:
- korak: Odprla sem urejevalnik Photoscape X in vanj naložila izbrano sliko. V orodni vrstici programa sem izbrala ikono “color” in prilagodila barve slike. Na koncu klikneš gumb “apply”, da se izbrane spremembe shranijo.
2. korak: V orodni vrstici sem kliknila na ikono “insert” in nato “text”. Na levi strani zaslona sem v okvirček napisala besedilo, ki se je tako pojavilo tudi na obdelovani sliki. Izbrala sem vrsto in velikost pisave in ji dodala osvetlitev s funkcijo “outer glow”.
3. korak: Najprej sliko shraniš s “save”, nato sem resolucijo nastavila na 90, saj je priporočeno, da je med 80 in 100. Na koncu sem sliko shranila z “save as”, da sem lahko določila mesto, kjer bo shranjena.
2. fotografija – pred obdelavo
Po obdelavi
Postopek obdelave:
- korak: Odprla sem urejevalnik PhotoscapeX in vanj naložila fotografijo.
2. korak: Spremenila sem barve fotografije. Za tem moraš klikniti gumb “apply” da shraniš spremembe.
3. korak: Dodajanje besedila. Besedilo sem napisala v okvirček na levi strani zaslona in pisavi določila še vrsto in velikost.
4. korak: Sliko sem shranila s klikom na gumb “save”. Kot prejšnjič sem tudi pri tej obdelavi resolucijo nastavila na 90, nato pa sliko shranila še z “save as”.
VEKTORSKA GRAFIKA
Pri urejanju z vektorsko grafiko sem si izbrala motiv sveta in simbola za lokacijo. Poleg njiju je klicaj, ki opozarja na to, da je lokacijo priporočljivo imeti izklopljeno.
- korak: Odprla sem urejevalnik Inkscape, s katerim slike obdeluješ vektorsko.
2. korak: Oblikovala sem osnovo za simbol lokacije.
3. korak: Kliknila sem ikono, ki je vozlišča naredila mehkejša. S tem sem dosegla, da se je del oblike zaokrožil.
4. korak: Obliki sem dodala rdeče barvilo, nato pa z orodjem za risanje krogov in elips oblikovala bel krog in ga premaknila na sredino že oblikovanega telesa.
5. korak: V tem koraku sem se lotila oblikovanja Zemlje. Z orodjem za risanje krogov in elips sem narisala moder krog za osnovo, nato pa dodala vozlišča, ki bodo postala del kontinenta.
6. korak: Dodala sem več vozlišč. Nekatera vozlišča sem omehčala.
7. korak: Dodala sem zeleno polnilo.
8. korak: Dodala sem še en kontinent.
9. korak: Simbol za lokacijo sem premaknila na sliko Zemlje, nato pa zraven narisala še klicaj.
REFLEKSIJA IN SAMOVREDNOTENJE
- Kaj sem se novega naučil/a v tem projektu? Da zapisovanje korak vzame res veliko časa.
- Če bi imel/a več časa, bi dodal/a, spremenil/a, izboljšal/a … Popravila bi površno napako. Pozabila sem klikniti gumb “apply”, ki bi shranil spremembe barv, a sem to ugotovila šele pri urejanju objave.
- Kateremu delu si posvetil/a največ časa in zakaj? Oblikovanju objave, saj je vstavljanje slik in oblikovanje besedila telo obsežno delo.
- Kako ocenjuješ svoje delo glede na dan kriterij ocenjevanja? Mislim, da sem vključila vse zahtevane stvari in zadostno opravila nalogo.
- Kje in kako bom lahko pridobljeno znanje uporabil/a tekom študija in na svoji poklicni poti? Pri oblikovanju slik in fotografij, ki jih bom vključila na drsnice ali na kakšne učne liste.
- Kaj mi je bilo pri projektu najljubše in kaj najmanj? Najbolj mi je bilo všeč oblikovanje slik, najmanj pa pisanje objave.
- Kaj bi spremenil v definiciji projekta, da bi bil boljši? Nič, mislim da je bilo navodilo razumljivo in smiselno. Bi pa skrajšala opisovanje postopkov, vsaj s slikovnim materialom.