2. projektna naloga – rastrska in vektorska grafika
Avtorica: Ana Grašič
Mentorica: asist. dr. Alenka Žerovnik
Razredni pouk, IKT, 1. letnik
Univerza v Ljubljani, Pedagoška fakulteta
Datum: 27. 4. 2022
2. projektna naloga © 2022 by Ana Grašič is licensed under CC BY-NC-SA 4.0Za temo projektne naloge sem si izbrala spletni bonton in pri izdelavi uporabila programa photoscape in inscape. Moji viri pri izdelavi 2. projektne naloge so https://safe.si/nasveti/obnasanje-na-spletu/spletni-in-mobilni-bonton in Netiquette: Rules & Guidelines
- fotografija
Pred obdelavo

Po obdelavi

Postopek obdelave 1. fotografije


- Najprej sem odstranila ne željen odsev na tablici. To sem naredila s pomočjo razdelka tools in potem paint, kjer sem s kapalko izbrala barvni odtenek v ozadju in izbrisala odsev.

2. Nato sem s pomočjo razdelka frame oblikovala kvadratno obliko za listek, na katerega sem kasneje pisala.

3. Nato sem v istem razdelku liknila na razdelek text in napisala.

4. Besedilo sem oblikovala tako da je ustrezalo velikosti listka.

5.Tako sem naredila še en listek in nanj napisala besedilo ter spremenila barvo na razdelku color.

6. Po istem postopku sem izdelala še 4 listke z napisi in dodala s pomočjo razdelka text še besedilo v središče tablice.
2. fotografija
Pred obdelavo

Po obdelavi

Postopek obdelave fotografije

- Odločila sem se da sliko prikažem slabšalno, zato sem jo s filtrom, ki ga najdemo na ikoni film, tako rečeno “umazala”, kot kaže slika sem uporabila filter – dirt. Na koncu sem še zamenjala odtenek filtra – Gray.


2. Želela sem dodati napis zato sem kliknila na razdelek text in napisala kar sem želela.

3. Spremenila sem pisavo in besedilo prilagodila glede na fotografijo.

4. želela sem vse skupaj malo popestriti, zato sem dodala oblaček v katerega sem vstavila napisano. To sem storila s klikom na tools in potem figure, kjer sem izbrala željen oblaček in mu zamenjala polnilo, da se je skladalo z vzdušjem na moji fotografiji.
Vektorska grafika

Postopek izdelave

- Najprej sem s pomočjo ikone za risanje likov oblikovala lik, ki sem ga potrebovala.

2. Oglišča pravokotnika sem zmehčala in mu spremenila barvo. Dodala sem še tri druge oblike s pomočjo ikone za risanje likov.

3. Lik v obliki zvezde sem želela skriti za osnovni lik, zato sem ga označila in pritisnila ikono spusti izbrano na dno.

4. Ostala dva lika sem namestila na osnovni lik in s pomočjo ikone riši krivulje in ravne črte narisala črto na osnovnem liku.

5. Želela sem, da ima osnovni lik obrobo, zato sem ga označila in kliknila na ikono polnilo, kjer sem našla zavihek barva poteze, katero sem spremenila v želeno barvo.

6. Osnovni lik je začel dobivati obliko telefona, ampak sem se dločila za dodatek gumba, ki sem ga narisala s pomočjo ikone za risanje likov. Krogu sem zamenjala barvo polnila in spremenila barvo poteze, da izgleda, kot gumb telefona.

7. Želela sem oblikovati fotoaparat zato sem še enkrat kliknila na ikono za risanje likov in oblikovala pravokotnik.

8. Lik sem spremenila v pot in mu dodala dve vozlišči, nato sem stranici upognila.

9. Lik sem premaknila na sredino telefona in mu dodala krog (klik na ikono za risanje likov), ki je služil kot kamera fotoaparata.

10. Ugotovila sem, da bi bilo lepše, če bi vozlišči, katerih stranici sem upognila, še zmehčala.

11. Liku v ozadju telefona sem še spremenila barvo poteze, da ni več videti kot zvezdica, ampak bolj kot svetloba ob posnetju fotografije.

12. Želela sem še prečrtati nastalo sliko, zato sem s pomočjo ikone riši krivulje in ravne črte oblikovala ravno črto in ji spremenila potezo v rdečo barvo.

13. Spremenila sem še debelino črte s pomočjo ikone slog poteze in potem širina.

14. Želela sem dodati še napis, kar sem storila s pomočjo ikone ustvari in urejaj besedilo.
Refleksija in samovrednotenje
Med opravljanjem tega projekta sem se naučila veliko novega npr. kako urejati slike in fotografije ter kako sam ustvariti sliko po svojih željah in zamislih. Z vektorsko in rastrsko grafiko sem prišla prvič v stik preko predmeta IKT, zato sem imela na začetku nekaj manjših težav, mi je pa zelo dobro pomagalo znanje, ki sem ga pridobila na vajah in seminarjih na fakulteti ter ob opravljanju domače naloge iz rastrske grafike. Moram pa priznati, da sem se ob ustvarjanju zelo zabavala in bom obe grafiki večkrat uporabila v vsakdanjem življenju in prostem času.
Projekt sem delala kar dolgo časa, zato ga pretirano ne bi izboljševala, saj se mi zdi kar dobro narejen. Le pri vektorski grafiki bi mogoče potrebovala še kakšno razlago več, da bi razumela kako vse skupaj poteka in kako uporabiti še druga orodja, saj bi bil tako moj izdelek lepši. Menim tudi, da sem zato pri vektorski grafiki potrebovala največ časa.
Zdelo pa se mi je res škoda, da nisem vektorske in rastrske grafike spoznala že kaj prej, zato bom svoja znanja, takoj ko bo mogoče, prenesla na mlajše generacije in seveda svoje otroke v razredu, ko bom tudi sama učiteljica. Menim, da bi ta znanja z lahkoto osvojili tudi osnovnošolski otroci v 4. ali 5. razredu. Spoznavanje rastrske in vektorske grafike ter ustvarjanje z njima, bi lahko bil del likovnega pouka in kasneje računalništva.