RASTRSKA IN VEKTORKA GRAFIKA – SPLETNI BONTON

Avtorica: Hana Jazbec

Študij: 1. letnik Oddelka za razredni pouk, Pedagoška fakulteta, Univerza v Ljubljani

Študijsko leto: 2021/2022

Predmet: Informacijsko-komunikacijske tehnologije v izobraževanju

Datum nastanka: 24. junij 2022

Fotografiji pred in po obdelavi

Rastrska grafika by Hana Jazbec is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Pred obdelavo

Rastrska grafika by Hana Jazbec is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Po obdelavi

Vektorska grafika

Vektorska grafika by Hana Jazbec is licensed under CC BY-NC-SA 4.0

Viri

Slike sem uredila v programu PhotoScapeX.

Vektorsko grafiko sem ustvarila v programu InkScape.

Refleksija dela in samovrednotenje

Priznati moram, da se mi je ta naloga zdela najtežja izmed vseh, predvsem zaradi vektorske grafike. Sama nisem dobra v risanju, zato mi tudi delo v programu Inkscape ni bilo najlažje. Tudi osnovni vektorski grafiki, ki sem jo naredila, sem morala nameniti ogromno časa. Del naloge, kjer smo morali urejati slike, pa se mi je zdel veliko lažji, saj sem program že poznala, pa tudi funkcije so veliko lažje za uporabo. Vseeno pa se mi je naloga zdela uporabna, saj je dobro, da poznamo različne možnosti, ki jih imamo za ustvarjanje in urejanje slik. In da te različne načine predstavimo tudi otrokom, ki potem lahko sami raziskujejo kompleksnejše možnosti, ki jih ponujajo programi za urejanje in ustvarjanje slik.

V svojem poklicu, bom verjetno večkrat uporabljala program za urejanje slik, saj se mi ta zdi zelo priročen, če hočemo sliki dodati kakšno besedilo, da je le ta bolj razumljiva ali odstraniti kakšnen moteč detajl na sliki. Tudi otroci do 5. razreda bodo verjetno večrat uporabili takšne programe. Če bi imela še več časa, bi verjetno popravila oziroma nadgradila svojo vektorsko grafiko, a se mi zdi, da je le ta dovolj zanimiva glede na moje predznanje o vektorski grafiki in samem programu Inkscape. Je bila pa projektna naloga vseeno zanimiva in sem zadovoljna, da sem spoznala veliko novega o urejanju in ustvarjanju slik.